POTENIE a diéta

Zvýšené potenie súvisí nielen s horúčavami ale i nadváhou. Rady na stravovanie ako schudnúť

Leto a letné horúčavy prinášajú každému z nás viaceré problémy. Jedným z nich je aj zvýšenie potenie organizmu. Ľudia s nadváhou s týmto problémom bojujú ďaleko výraznejšie. Nechcené kilá im prinášajú nielen zdravotné ale aj tieto zapáchajúce problémy.  Približne dva milióny potných žliaz sa nachádza pod povrchom vonkajšej kožnej vrstvy. Tieto vylučujú nepretržite tekutinu, nazývanú pot. Pot sa skladá z 99% z čistej vody a iba 1% tvoria elektrolyty ako obyčajná kuchynská soľ.

Ak máte nadváhu a problémy s potením, vedzte, že už po schudnutí niekoľkých kíl sa Vaše potenie začne postupne znižovať. Dôvodov prečo sa oplatí schudnúť je veľa. Mnohé z nich si však človek naplno uvedomí a ocení až vo chvíli, keď ho už prestanú trápiť.

 Čo by ste mali vedieť o potení   

  • Potením si organizmus zabezpečuje vlastnú termoreguláciu a vlhkosť kože, teda nás chráni pred prehriatím. Potenie je teda životne dôležitá ventilačná funkcia tela. Pot uniká cez kožu a vyparovaním sa telo ochladzuje. Potenie je teda jedinečným, praktickým a lacným klimatizačným zariadením. Teda v prípade, ak funguje.
  • Potenie sa zvyšuje najmä počas horúcich dní, konzumáciou horúcich jedál, pri fyzickej aktivite a vplyvom hormónov a emócií.
  • Počas dňa vypotíme okolo 1,5 litra tekutiny, ale v extrémnych situáciách alebo pri strese už za jednu hodinu. Takto to funguje už od narodenia.
  • Na dlaniach je asi 400 potných žliaz na jeden cm3, inde iba 55. V puberte pribudnú takzvané apokrinné potné žľazy, ktoré sa sústreďujú v okolí pohlavných orgánov a pod pazuchami. Tieto potné žľazy neprodukujú iba vodu, ale aj okolo 250 rôznych látok, ktoré sú veľmi dobrou živnou pôdou pre baktérie.
  • Pach potu spôsobujú rozkladajúce sa bielkoviny a mastné kyseliny.
  • Vyvarujte sa oblečeniu a obuvi, ktoré podmieňuje zahrievanie a vyparovanie tekutín z tela.
  • Produkciu potu podporujú alkohol a korenisté jedlá.
  • Holenie, deodoranty, umývanie a voňavky s obsahom alkoholu vylučovanie potu síce nezastavia, ale aspoň zatlačia do ústrania.
  • Holené a suché podpazušie zabraňuje vytváraniu podmienok pre vznik baktérií.
  • Deodoranty pach potu iba prekrývajú. Obsahujú dezinfekčné látky a alkohol, ktorý rýchlo vyprchá. Môžete používať niekoľkokrát denne.
  • Antiperspiranty zabraňujú vzniku samotného potu. Po ich nanesení sa potné žľazy stiahnu a z týchto miest už pot neuniká. Obsahujú tiež parfumovú zložku, ktorá vašu pokožku príjemne prevonia.
  • Ak sa nadmerne potíte, použite antiperspirant. V prípade, že je však váš pot v norme, postačí vám aj deodorant.
  • Rozlišujte medzi aplikovaním deodorantu a antiperspirantu. Ten prvý pot iba prekrýva a mali by ste ho použiť viackrát denne. Ten druhý potenie na niekoľko hodín úplne zastaví. Stačí ho použiť raz za 24 hodín. Mužské verzie sú podstatne silnejšie, takže ak vám dámy nevyhovuje žiaden ženský výrobok, pokojne siahnite po tých pánskych. Ich vôňu prekryjete použitím parfumu. Mimochodom, ten pot tiež len prekrýva a bez spoločnej aplikácie s antiperspirantom pôsobí ešte horšie ako keby ste nepoužili ani jeden z nich. Určite by ste ho nemali aplikovať tiež priamo na pokožku, pretože je príliš silný a môžete si navodiť nepríjemnú alergickú reakciu.

 Pot nepáchne Čerstvý pot je mierne kyslá tekutina, ktorá obsahuje asi 2 percentá pevných látok, solí a tukov a 0,3 percenta močoviny. Zároveň z organizmu vyplavuje aj rôzne škodliviny. Bežný človek denne vypotí až 1,5 litra ml potu. V letných horúčavách je to však niekoľkonásobne viac. Pri extrémnych podmienkach v horúcom a vlhkom prostredí môže človek pri veľkej námahe vylúčiť až niekoľko litrov potu.Potíme sa všetci  a podľa podmienok po celý rok, pri fyzickej námahe, počas letných horúčav aj pri emocionálnych zmenách. Potenie zabezpečuje termoreguláciu tela a vylučujú sa ním aj škodlivé toxické látky. Zvyčajne však pot nepáchne, ale ak nechcene zostane na pokožke viac hodín, môže sa k zápach prejaviť dosť výrazne. Zásluhu na tom má činnosť baktérií, ktoré normálne žijú na povrchu kože a rozkladajú bielkoviny a mastné kyseliny.

Špecifický zápach potu však môže signalizovať aj ochorenie súvisiace s hormonálnou nerovnováhou, nadmernou činnosťou štítnej žľazy, či vysokou aktivitou nervového systému alebo obezitou. V takom prípade treba nadmerné potenie konzultovať s odborným lekárom.

Za prílišným potením sa často skrývajú ochorenia štítnej žľazy, vysoký tlak, cukrovka, ba dokonca aj rakovinové nádory. Obezita môže mať takéto následky. Pri strachu či strese sú v činnosti najmä apokrinné potné žľazy. Ak sa človek na celom tele veľmi silne potí bez organickej alebo psychickej príčiny, hovoríme o hyperhidróze, ktorej príčiny nie sú zatiaľ objasnené. Problémy prichádzajú až pri takzvanom emočnom potení. To vzniká v situáciách, kedy sme vystavení veľkému citovému vypätiu. Či už v negatívnom alebo pozitívnom slova zmysle. Nepríjemná aróma sa teda začne okolo vás šíriť napríklad pri veľkej radosti, strese a nervozite. Ďalším dôvodom nadmerného potenia je reakcia na nejakú chorobu. Je spojené s cukrovkou, poruchou štítnej žľazy, hormonálnymi zmenami, obezitou. Za nadmerné potenie môžeme pokladať až stavy, keď nám nedokážu pomôcť ani žiadne kozmetické produkty.

Studený pot môže byť prejavom zlyhávania srdca. Zvýšené potenie sa vyskytuje aj pri emocionálnom strese. Príčinou potenia môže byť aj nízka hladina cukru či kolapsový stav.
Nočné potenie býva jedným z príznakov rôznych infekčných ochorení, tiež tuberkulózy, rakoviny, infekcií črevného traktu, u žien v menopauze.

Spoločenské a osobné problémy sú neustále sprevádzané prepotenými košeľami, tričkami či nohavicami. V normálnom živote je potenie znakom slabosti, strachu, nedostatočnej osobnej hygieny, a preto mnohí postihnutí trpia týmto nedostatkom, za čo však objektívne nemôžu. Kto sa neprestajne nadmerne potí, je podchladený a často práve z toho dôvodu aj nachladnutý.

Hygiena je prvoradá

Ľudia, ktorých v lete sužuje nadmerné potenie by mali nosiť vzdušné bavlnené oblečenie, pretože telo priškrtené nevhodnou bielizňou či odevom nevyhnutne reaguje zvýšeným potením. Okrem toho oblečenie z umelých vlákien potenie zvyšuje, pretože pokožka nemôže dostatočne dýchať a syntetické vlákna intenzívnejšie šíria pach potu, ktorý vďaka nim zostáva dlhšie na pokožke.

Odporúčame častejšie sprchovanie, ak to je len trochu možné aj v priebehu dňa, používanie kvalitných dezodorantov (odstraňujú iba zápach) a antiperspirantov (regulujú potné žľazy a zmierňujú tak samotné potenie). K letnej hygiene patrí tiež depilácia podpazušia, ktoré je najkritickejším miesto na potenie.

Doporučujeme i zmenu životného štýlu odbúraním alebo aspoň obmedzením cigariet, kofeínu, alkoholu a pikantných jedál. Zamerať sa treba na ľahšiu stravu, denne dodržiavať pitný režim a vyhýbať sa stresovým situáciám.

 

Potenie nôh

S týmto problémom zápasia mnohí z nás. Spotené chodidlá bývajú zvyčajne spojené s nepríjemným zápachom, ktorý môže poriadne znepríjemniť život. Ratovať sa môžete používaním špeciálneho dezodorantu, ktorý eliminuje zápach a zároveň pôsobí dezinfikčne, príjemne chladí, čo vám hneď zlepší náladu. Neželaný zápach potlačíte aj rôznymi odvarmi z byliniek, napr. z prasličky poľnej, šalvie či ihličia borovice sosnovej.

Príčinou zvýšeného potenie nôh býva vo väčšine prípadov nevhodná obuv, ponožky či pančuchy zo syntetického vlákna. Okrem zvýšenej hygieny treba dbať na nosenie kvalitnej koženej obuvi a ponožiek z prírodných materiálov. Pomôžu aj vložky do topánok pohlcujúce vlhkosť.

Pri každej príležitosti doprajte nohám voľnosť a častejšie sa prechádzajte naboso po tráve. Praktickou pomôckou najmä v lete sú obrúsky na osvieženie nôh, ktoré by ste mali mať stále poruke.

 

Potíte sa viac ako ostatní z Vášho okolia?  Ak nezaberie ani jeden zo známych bojovníkov s potom, možno trpíte hyperhidrózou (nadmerné potenie), ktorá postihuje podpazušia, dlane rúk, chodidlá a tvár. Ak je potenie silnejšie, treba vyskúšať radikálnejšie metódy.Iontoforéza môže pomôcť ľuďom, ktorých trápi potenie dlaní a nôh. Pri tejto elektrickej metóde sa aplikuje prúd nízkej intenzity na dlane alebo chodidlá namočené v roztoku elektrolytu.Znížená tvorba potu naopak prezrádza iný problém - dehydratáciu ako dôsledok zlého pitného režimu či zdravotného problému (napríklad po užití extázy). Alebo fakt, že šťastlivec je jedným z príslušníkov černošskej alebo eskimáckej rasy, ktorí majú najmenej potných žliaz.

 Množstvo potu závisí aj od mimoriadnych okolností, klimatických podmienok, svalovej námahy, od náročnosti pracovných výkonov v horúcom prostredí či od vrcholových športových výkonoch, ale aj od psychických faktorov, trémy, strachu i radosti. Zvýšené potenie signalizuje horúčku alebo niektoré závažnejšie ochorenia. Pri extrémnom potení hrozí tvorba potničiek, drobných svrbivých vyrážok pod pazuchami alebo v okolí pása. Väčšinou bez arómy

 Emočný pot, ktorý je produkovaný veľkými potnými žľazami v podpazuší, okolo genitálií a prsných bradaviek páchne preto, že obsahuje mastné kyseliny (spôsobujú vyššiu hustotu a žltkasté zafarbenie potu) a bielkoviny, ktoré baktérie na pokožke rozkladajú. Muži produkujú viac potu s výraznejšou arómou ako ženy. Majú totiž viac potných žliaz, ktoré sú zároveň aj aktívnejšie.

Charakter zápachu potu okrem osobných dispozícií nositeľa ovplyvňuje aj spôsob stravovanie - cibuľa, cesnak, kari korenie či ryba na večeru sa dá identifikovať ľahko.

Potenie, zvlášť nočné potenie, je dôkazom zhoršenej činnosti obličiek a pečene. Ak sa vám sláva, že sa ráno zobudíte spotení, ako by vás do vody hodil, je to dôkaz, že vaše obličky už pracujú naplno. Dalo by sa povedať, že telo si takto pomáha pri vylučovaní odpadových látok pokožkou. Telo začne mať akýsi nepríjemný zápach. U týchto ľudí  veľmi často pozorujeme akési presiaknutie celého tela a zhrubnutie dolných očných viečok s tmavým odtieňom pod očami. Začnú viac vypadávať vlasy. Často sa pridáva pocit tlaku v oblasti obličiek - teda v krížovej oblasti. Všetko to hovorí o nedostatočnej činnosti obličiek a hromadení odpadových látok. Pritom vyšetrenia krvi a moču budú ešte negatívne. Vieme, že obličky vládnu minerálom a preto ich porucha bude postupne viesť aj k poruchám v systéme kostí a kĺbov a tiež aj k poruchám v pohlavnom systéme.
Ak sa pomocou prípravkov proti poleniu snažíte zastaviť potenie, to akoby ste telu bránili vo vylučované odpadu a navyše v antiperspirantoch sú často zlúčeniny hliníka, ktoré môžu priamo poškodiť potné žľazy a priľahlé lymfatické uzliny a môžu byť príčinou rakoviny prsníka.

 

Keď chcete schudnúť vyplňte tento   FORMULÁR NA CHUDNUTIE (kliknite), alebo si dajte vyhotoviť ANALÝZU VAŠEJ POSTAVY (kliknite)

 

PRIHLASUJEM SA NA ZASIELANIE NOVINIEK O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

 

Ďalšie informácie o tom ako postupovať pri chudnutí a stravovaní sa dozviete na stránkach  www.schudnut-ako.meu.zoznam.skwww.chudnutie.biznisweb.sk

 

Chcem si prečítať ďalšie rady - novinky o chudnutí a stravovaní (kliknite)

 

 

 

REKLAMNÁ PLOCHA