Zdravá diéta Keď chcete schudnúť NEVYNECHÁVAJTE VEČERU, budete hladovať a neskôr vyjedať aj nemožné.

06.10.2013 02:04

O tom, že pri chudnutí by ste sa mali stravovať pravidelne počas celého dňa už určite viete. Prejsť z dlhodobo vžitého hladovkovo - prejedacieho stravovacieho režimu do pravidelného a zdravého stravovania nie je jednoduché. Bránia tomu hlavne zaužívané zvyky a vnútorné výhovorky ako sa to nedá. Nedostatok času na raňajky a obed donúti vyhladovaného človeka k zaháňaniu hladu v stánkoch rýchleho občerstvenia. Telo rýchlo nadobudnuté kalórie nestační efektívne využiť, ich prebytok sa ukladá do tukových buniek. Postupne priberáte a zaťínate hľadať rýchlu diétu na chudnutie. 

Pri takomto stravovaní a celodennom hladovaní, či konzumácii množstva vysoko kalorických drobností dostávate večer vlčí hlad a neskôr zbodnete čo vidíte.  Vzdávať sa večere je pravidlo, ktoré nemožno uplatniť v praxi, pretože každý z nás má iný životný štýl a iný denný rozvrh povinností, no a živiny telo nepochybne potrebujete v priebehu celého dňa, teda aj večer. Ideálne je jesť  priebežne, od výdatných ale zdravých raňajok až po ľahkú večeru. Tú by ste si mali dopriať v závislosti od toho, o koľkej sa chystáte do postele. Nemá význam ostať už od piatej o hlade, ak nezaspíte skôr ako o polnoci.

Slabé večere sú zradné v tom, že vedú k chúťkam na takzvané druhé večere. Pripočítajte k tomu fakt, že ich skonzumujete mimovoľne počas sledovania večerných správ a je to jasné - kilá sa začnú lepiť a pribúdať, ani nebudete vedieť ako.

Rady ako predísť večernému prejedaniu a priberaniu. 

  • Večer nesoľte. Väčšinou máme soli viac než dosť. Preto netreba dodatočne jedlá soliť, nech sa nám to akokoľvek veľmi žiada. Vysoký prísun sodíka vedie k vysokému krvnému tlaku. Ťažšie sa nám zaspáva, zaťažujeme naše obličky a zbytočne zadržujeme v tele vodu.
  • Nerozbaľujte sladkosti. Potraviny s vysokým obsahom cukru majú vysoký glykemický index a vedia s rozložením energie v organizme narobiť poriadnu neplechu. S rýchlym a nepotrebným prísunom energie sa do krvi dostáva energia v podobe cukru a ak túto energiu nespotrebujete, premení sa na tuk a pred spaním skutočne nemusíte do seba tlačiť tuk.
  • Čo jesť, aby ste z noci do rána nepribrali. Ak chcete dokonca ešte aj schudnúť, musí sa vám vyplaviť tuk z tukových buniek. Počas spánku sa nám vyplavuje prirodzenou cestou. Zhruba pol hodinu po zaspatí sa do krvi uvoľní rastový hormón. Čo nám teda pomáha k tomu, aby sme chudli? Vyššie hodnoty rastového hormónu v tele. Ak máte nadváhu, ich vlastná aktivita je slabšia. Jedlo, ktoré naštartuje proces spaľovania je vitamín C a bielkovina v mäsa alebo rybe.
  • Nechoďte spať hladní a s prázdnym žalúdkom. Sledujte však svoj apetít. Nie je na škodu dávať si každý deň nalačno karnitín. Znižuje chuť do jedla a pomáha spaľovať tuky. Telo vám samé povie, čo mu chýba. Ak mu bude len z dusenej zeleninovej pary zle, zrejme vám zelenina nechýba. Možno si len stačí dať ovocie, alebo jogurt. Hlavne netreba jesť nič studené. Telo by muselo produkovať teplo, ktoré by ho zbytočne zaťažilo. Človek by mal jesť, keď je hladný, keď žalúdok hlási, že je čas doplniť energiu. Niekedy však už býva neskoro, keď vám škvŕka v bruchu a pokiaľ čoskoro niečo nezjete, pridružia sa bolesti hlavy a nevoľnosť.

  • Signál sýtosti riadi v tele približne 10 rôznych látok, ale len jedna rozhoduje o hlade. Pokiaľ dôjde k nerovnováhe, okamžite to zamáva i s naším trávením. Jedným z hlavných hormónov, ktoré sú zodpovedné za to, že vám škvŕka v žalúdku, je ghrelin.  Ukázalo sa, že k tvorbe ghrelinu a jeho vylučovaniu dochádza na stenách žalúdka a čriev. Celý tento proces prebieha nepretržite, vo dne i v noci. Najvyššia hladina ghrelinu je nalačno, po jedle opäť klesne. Pokiaľ vás často prepadá vlčí hlad, najskôr máte v krvi viac ghrelinu, než potrebujete.

  • Dĺžka spánku rozhoduje o vašom priberaní alebo chudnutí. Vedci zistili, že tým, ktorí spia o polovicu menej, než je odporúčaných osem hodín narástla denná produkcia ghrelinu takmer o tretinu. Zároveň mali pozorované osoby i omnoho väčšie chute. Zjedli toho o štvrtinu viac, než ich vyspatí kolegovia. A ešte ku všetkému pritom dávali prednosť vysoko kalorickému jedlu, bohatému na cukry a kalórie. Pokiaľ málo a zle spíte, narušujete si dôležité metabolické procesy vášho organizmu. Dobrý spánok je teda veľmi dôležitý pre to, aby sme nepriberali. Hladina ghrelinu by nemala počas dňa v tele príliš kolísať, inak budeme priberať.

  •  

    Nasýťte sa bielkovinami.  K takýmto výkyvom prispieva i to, pokiaľ konzumujeme jedlá s veľkým obsahom tuku a cukru. Naopak, najlepšiu schopnosť udržať dlho pocit sýtosti majú bielkoviny. Udržia ghrelin a tým aj náš hlad spoľahlivo na uzde. Bielkoviny nájdeme hlavne v mäse, vajciach, mlieku a výrobkoch z nich. Ešte lepším zdrojom sú ryby, sója, orechy a strukoviny, kde bielkoviny doprevádzajú iné než škodlivé živočíšne tuky. Funkcií ghrelinu je viac a nie všetky sa týkajú jedla. Vďaka nemu nám to napríklad myslí najlepšie, pokiaľ máme prázdny žalúdok.

  • Tuk musíme tiež konzumovať, vyberte si zdravý.  

  • Sója patrí k potravinám, ktoré sú bohatým zdrojom antioxidantov, minerálov, stopových prvkov a vitamínov. Práve vďaka nim sa stala jednou z najpopulárnejších potravín pre ľudí, ktorí sa držia zdravej životosprávy a chcú svojmu organizmu dodať dostatok bielkovín, vitamíny E a B, vápnik, magnézium, železo, fosfor, horčík i vápnik. Okrem toho obsahuje sója vysoký podiel vlákniny a účinne vyrovnáva hladinu cholesterolu. V sto gramoch sóje sa nachádza takmer 20 gramov tuku. Keďže však sója neobsahuje žiaden cholesterol, nemusíte sa vôbec obávať, že by tuk zo sóje nepriaznivo vplýval na vaše zdravie či krivky. Navyše obsahuje nenasýtené mastné kyseliny, nevyhnutné pre vstrebanie vitamínov rozpustných v tuku.

Ako večerať bez strachu z priberania. 

Tu je niekoľko jednoduchých tipov, ako pripraviť večeru o niečo zdravšie (ale rovnako chutne). Nahrádzajte

  • Tuniak vo vlastnej šťave namiesto tuniaka v oleji
  • Biely jogurt s horčicou a korením namiesto majonézy
  • Dusená zelenina namiesto vyprážanej zeleniny v cestíčku
  • Syr typu cottage namiesto údeného tvrdého syra
  • Celozrnné cestoviny z tvrdej pšenice uvarené na  polomäkko namiesto klasických bielych cestovín
  • Slaný koláč so zeleninou namiesto syrovej pizze
  • Zemiaky v rúre s paradajkovým pretlakom a bylinkami namiesto hranolkov s kečupom

Samozrejme, dôležité je správne sa stravovať! K tomu Vám ponúkame niekoľko receptov.(kliknite)

Keď chcete schudnúť natrvalo a bez hladu, detoxikovať a zlepšiť stav svojho organizmu a metabolizmus,zapojte sa do našich programov

Keď chcete schudnúť vyplňte tento   FORMULÁR NA CHUDNUTIE(kliknite), alebo si dajte vyhotoviť ANALÝZU VAŠEJ POSTAVY (kliknite)

PRIHLASUJEM SA NA ZASIELANIE NOVINIEK O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

 Ďalšie informácie o tom ako postupovať pri chudnutí a stravovaní sa dozviete na stránkach www.schudnut-ako.webnode.sk a www.chudnutie.biznisweb.sk

Chcem si prečítať ďalšie rady - novinky o chudnutí a stravovaní (kliknite)

Späť

REKLAMNÁ PLOCHA