Zdravá diéta DIÉTNE RADY na CHUDNUTIE.

24.10.2017 10:41

Nedajte sa zlákať spaľovačmi tukov, tie za vás neschudnú.

Kupujete v lekárňach a fitnescentrách za drahé peniaze spaľovače tuku, ktoré nakoniec aj tak moc nefungujú? Radšej si vyberte správne potraviny, ktoré s tukmi zatočia prírodnou cestou. Okrem stále nedoceňovanej zeleniny sú to i niektoré druhy mäsa, predovšetkým rybacieho. A nespleťte sa tiež, keď si vyberiete pálivé jedlá. Už svojím názvom naznačujú, že zbytočné tuky skutočne spália. Rovnaký účinok u mnohých ďalších jedál vás ale určite prekvapí. Chren obsahuje draslík, ktorý priaznivo ovplyvňuje spaľovanie tukov. Ďalej obsahuje vitamíny skupiny B a antioxidanty. Cesnak zase obsahuje allicín, ktorý má antibakteriálne účinky. Znižuje hladinu „zlého“ cholesterolu (LDL) v krvi, čím sa podieľa na rýchlejšom spaľovaní tukov. Sója nám chráni pečeň. Obsahuje mimo iného aj dôležité výživné látky ako lecitín, ktorý odbúrava cholesterol. Tiež obmedzuje ukladanie tukov v podkoží i v pečeni. Brokolica je nielen pre svaly, ale ako jedna z mála potravín obsahuje chróm, ktorý reguluje hladinu glukózu v krvi, znižuje cholesterol. Pomáha odbúravať tukové tkanivo a zachovávať stabilnú svalovú hmotu. Zázvor je bohatý na vitamíny A, C, B a minerálne látky ako železo, draslík, fosfor. Podporuje zvýšenie telesnej teploty, krvného obehu i trávenie. Škorica má protizápalové účinky. Podporuje a zlepšuje pôsobenie inzulínu v tele, umožňuje lepší prienik glukózy do vnútra buniek a jej premenu na energiu. Čili zásluhou obsahu kapsaicínu pôsobí ako prírodná dezinfekcia. Podporuje metabolizmus, znižuje hladinu krvného cukru, stimuluje sekréciu žalúdočných štiav. Podobne fungujú i iné ostré jedlá. Losos je bohatý na jód, ktorý stimuluje tvorbu hormónu štítnej žľazy, ktorá sa podieľa na regulácii látkovej premeny. I keď je tučný, tieto tuky sa neusádzajú a naopak pomáhajú odbúravať tie zlé. Jahody sú výborným spaľovačom tuku, znižujú hladinu cholesterolu v krvi. Obsahujú pektín a vitamín C. Zelený čaj obsahuje draslík a zinok, posilňuje metabolizmus, blokuje ukladanie tukov, má antioxidačné účinky. Niektoré zdroje uvádzajú, že jedna šálka zeleného čaju je schopná spáliť až 100 kJ energie.

Nepravidelné stravovanie, vynechávanie jedál a hladovanie sú jednou z príčin nadváhy. Hlad väčšina tučných zaháňa vysoko kalorickým sladkosťami a jedlami a potravinami s veľkým množstvom tukov. Zníženie konzumácie sladkostí a tučných výrobkov je jednou z ciest na úspešné chudnutie.

Dbajte na to, aby ste denne aspoň približne dodržali ideálny pomer cukrov, tukov a bielkovín v strave v pomere 40:30:30.

Ktoré potraviny by ste nemali jesť, nakoľko spôsobujú nadváhu.

Vyvarovať by ste sa mali jedál, ktoré majú vysokú energetickú hodnotu. Sledujte preto obsah nasýtených tukov, cukrov, solí a nezabúdajte, že ani priveľa múky nie je vhodné. Opäť opakujeme, že strava by mala byť ľahšia, a tým pádom bude mať aj podstatne menej kalórií. Samozrejme, sledujte aj nápoje a ich obsah, v ktorom je často zbytočne veľa cukrov.

Nemyslite si, že len vláknina vám pomôže odstrániť vaše chúťky.  Typickými chybami sú pokusy schudnúť založené na hmlistých informáciách. Niekde v časopise napríklad narazí  žena, ktorá chce schudnúť, na článok o tom, aká úžasná je vláknina. Že jej pravidelné užívanie zníži cholesterol, zlepší zdravie, vedie ku schudnutiu, naveky zruší pocit hladu, odstráni rakovinu a spôsobí iné zázraky. 
Nemožno sa potom čudovať, že vlákninu si kúpia stovky žien, ktoré túžia schudnúť a začnú sa ňou napchávať. Samozrejme že neschudnú - vláknina sama osebe nemá šancu. Dokonca ak jej užijú zbytočne veľa, pripravia sa o veľa dôležitých látok, pretože priveľa vlákniny na seba nadviaže aj látky, ktoré sú pre zdravie nutné – napríklad minerály. A tak užívanie vlákniny ako izolovaný pokus o schudnutie môže ublížiť. Na balíčku vlákniny totiž výrobca sľubuje, že vláknina zníži pocit hladu. Ak si ju však dáte, tak vám sama osebe hlad nepotlačí. Funguje to, ak si dáte vlákninu s bielkovinami a veľa vody – potom je šanca, že o hlade nebudete dlhší čas vedieť.

Zbavte sa strachu z konzumácie sacharidov. Mnohí ľudia nejedia nič, čo obsahuje sacharidy. Verejná mienka na tému chudnutia je dodnes negatívne ovplyvnená Atkinsovou diétou, pri ktorej sa nejedia sacharidy. Klasicky nezmyselný prístup sa dá vidieť u mnohých žien, ktoré chcú zúfalo schudnúť. Striktne si zakážu pečivo, prílohy, koláče, strukoviny, pretože sa boja sacharidov. To im však nebráni, aby si dali pomaranče. Nemajú totiž na sebe nalepené výživové hodnoty a sú pekné oranžové. Aj sacharidy sú však pri chudnutí nutné, organizmus z nich čerpá energiu. Je však potrebné preštudovať si glykemický index potravín. A to sa už mnohým nechce. Potom sa čudujú, že majú záchvaty chuti na sladké.

Keď sa chcete viac dozvedieť o niektorých výživových doplnkoch na chudnutie a očistu tela, kliknite TU

Jesť stále menej a menej nie je vždy najlepší spôsob na chudnutie.
Veľmi častý problém bývajú diéty zamerané na zníženie energie. Človek s nadváhou si myslí, že čím menej zje, tým viac schudne. Preto začne obmedzovať prísun potravy, neraz pod 2 500 kJ za deň. Začne chudnúť a to sa mu páči. No po pár týždňoch sa chudnutie zastaví. Asi jem veľa, pomyslí si, a ešte viac priškrtí príjem energie. No ani to nepomáha, nie a nie schudnúť. Hlad už je však neznesiteľný. Po nejakom čase zrazu neodoláte a niečo zjete. A bác, kilo na váhe máte nahor. To vás tak znechutí, že rezignujete na diétu a o pár týždňov ste na starej hmotnosti, tučnejší a nespokojnejší so sebou.
Zbavte sa strachu z konzumácie tuku. Ďalšou klasickou chybou je strach z tuku. Vychádza z pravdivého tvrdenia, že tuk má najvyššiu energetickú hodnotu a preto by jeho príjem mal byť najviac kontrolovaný. Tučná osoba však túto vetu v dychtivej snahe rýchlo schudnúť uplatní ako "nejesť tuk". Ale tuk je pre zdravie - a aj pre chudnutie - nevyhnutný. Aj pri redukčnej diéte ho nevyhnutne musíte prijímať, inak chudnúť nebudete. Navyše tuk je nevyhnutný aj pre príjem viacerých vitamínov. Preto je vhodné denne prijímať tepelne neupravený olivový olej. Vyhýbať sa treba len živočíšnemu, nasýtenému tuku. Dokonca aj nasýtený tuk je potrebný, takže vyhýbanie sa neznamená vylúčenie.

Ako sa neprejete tukmi. 

Odborníci doporučujú obmedziť príjem tukov na 30% celkového príjmu energie, z toho:
- najmenej 10% z olivového oleja alebo iných mononenasýtených rastlinných tukov,
- okolo 10% zo slnečnicového a iných polynenasýtených rastlinných tukov, v ktorých sú esenciálne mastné  kyseliny nevyhnutné pre pevné zdravie,
- nie viac než 10% z masla a ostatných živočíšnych tukov, ktoré sú nasýtené a bežne používané  v spracovaných potravinách.
Doporučujem športovcom snažiť sa udržať podiel tukov v strave na 25%. Zníženie príjmu tukov o 5% im umožní zvýšiť príjem sacharidov, ktoré potrebujú ako pohonnú latku pre svoje svaly. Aktívna žena, ktora zje okolo 8 500 kj denne, si preto môže dovoliť 2 100 kj energie z tukov: 25% tukov z 8 500 kj energie celkom, tj. 2 125 kj z tukov.
Dosiahnuť optimálny príjem tukov znamená obmedziť príjem potravín s vysokým obsahom tukov (masla, margarínu, majonézy, šalátové dresinky, mrazené zmrzlinové výrobky, sušienky, chipsy). Tak bude vaša strava obsahovať 25% tukov.
Pokiaľ máte veľmi vysoký cholesterol, lekár vám odporučí pravdepodobne diétu so zníženým obsahom tukov (20% alebo dokonca 10%). Tieto obmedzenia sú určené ľuďom priamo ohrozeným srdcovo - cievnymi ochoreniami a nie sú vhodné pre osoby s normálnou hladinou cholesterolu.
Často sa stretávame s fanatikmi, ktorí majú nízky cholesterol a aj napriek tomu sa snažia úplne vynechať tuky zo svojej stravy. Sami na seba nakladajú pochybné výživové bremeno s ešte pochybnejším dopadom na zdravie. Ako som už spomenul , nízkotučná strava v žiadnom prípade neznamená úplne prestať jesť tuky. Určité množstvo tukov je pre dobre vyváženú stravu nutné.

Naučíme vás JESŤ MENEJ a NEHLADOVAŤ, dostanete JEDÁLNE LÍSTKY a RECEPTY na CHUDNUTIE

S nami dokážete SCHUDNÚŤ bez TABLETIEK a PRÍPRAVKOV, bez HLADOVANIA

VYUŽITE NAJLACNEJŠIE a NAJLEPŠIE CHUDNUTIE

Tu sa PRIHLÁSTE na CHUDNUTIE s nami (kliknite)

UŽ PO TÝŽDNI BUDETE MAŤ MENEJ KÍL a UŽŠÍ PÁS.

NÁVRAT NA NAJNOVŠIE ČLÁNKY O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

 

Späť

REKLAMNÁ PLOCHA