ZDRAVÁ DIÉTA Ako schudnúť JOJO Efekt a ďalšie chyby na ktoré si pri chudnutí dávajte pozor.
03.08.2012 01:37Po drastických diétach neúprosne nastupuje zničujúci JOJO EFEKT. Na začiatku takejto diéty sa telo spolu s tukom zbavuje glykogénu a vody, čo má za dôsledok stratu troch až piatich kilogramov telesnej hmotnosti, potom sa ale úbytok váhy zastaví. Po úvodnom znížení váhy sa zvykne človek vrátiť k svojim pôvodným stravovacím návykom,. Po období hladovania si však telo začne vytvárať zásoby na horšie časy, náhodou by sa mu opäť nedostalo dostatočného množstva výživy, preto ak sa po hladovke nerozhodnete prejsť na zdravú a vyváženú stravu, v organizme sa bude ukladať takmer čistý tuk. Svalovú hmotu nahrádza takmer dvakrát toľko tuku, ktorý je hmotnostne ľahší. Pri opakovaných pokusoch o chudnutie si telo vycvičené na jojo efekt dokáže vytvoriť také mechanizmy, ktoré šetria energiu a premieňajú kalórie do tukových zásob omnoho efektívnejšie, preto sa mnohým zdá, že priberajú aj zo vzduchu a o to viac námahy musia neskôr vynaložiť na to, aby sa tukových zásob zbavili. Jojo efekt má na svedomí, že sa zhodené kilá veľmi rýchlo vrátili späť, a to aj s nejakým prídavkom.
Základná chyba pri obmedzujúcom chudnutí
Ak hľadáte odpoveď na otázku, ako predísť neželanému jojo efektu, odpoveď sme vám už vlastne povedali. Žiadna drastická diéta nie je správnou cestou na zhodenie zbytočných kilogramov, pretože telo si takéto šoky pamätá a neváha sa pomstiť. Ak naozaj chcete schudnúť, musíte chudnúť a postupovať pomaly. Je pravda, že kilá budú ubúdať pomalšie, ako pri hadovke, ale myslite na to, že naspäť sa nevrátia, čo je na ceste za peknou postavou to najdôležitejšie.
Meňte svoje vžité návyky, ale postupujte opatrne
Ak sa chcete vyhnúť neželanému jojo efektu, žiadne jedlo z vášho jedálnička nevylúčte hneď a zaraz. Samozrejme, že stravovacie návyky treba zmeniť, ale choďte na to opatrne. Ak ste zvyknutí na denný prísun sladkostí, stanovte si hranicu jednej sladkosti denne. Ostatné prázdne kalórie, ktoré vaše telo nepotrebuje (aj keď to môžete pociťovať inak) nahraďte ovocím a zeleninou. Pomaly znižujte aj prísun múčnych jedál - obmedzte ich na rozumnú mieru a z čo najväčšej časti nahraďte celozrnnými podobami.
Rovnako vymieňajte aj iné potraviny - plnotučné mlieko za nízkotučné, údené syry za prírodné, sladené vody za stopercentné džúsy a minerálky. Do kuchyne si nakúpte výlučne rastlinné oleje a postupne hľadajte tie najchutnejšie zdravšie formy varenia. Hlavne k ničomu nepristupujte radikálne, inak sa veľmi rýchlo môže stať, že svoje prísne pravidlá po chvíli zrušíte.
Po schudnutí si udržte novú životosprávu
Vďaka rozumnej úprave vášho stravovania a s výraznou pomocou poctivého cvičenia sa určite dopracujete k úbytku neželaných kilogramov. Nenechajte sa však úspechom zlákať a aj keď prídete na váhovú hranicu, ktoré bola vaším cieľom, nehádžte svoje nové zvyky za hlavu. Ak chcete, aby jojo efekt zostal nadobro zabudnutý, držte sa zdravého stravovania aj naďalej. Spolu s aktívnym spôsobom života si váhu udržíte, prípadne sa zvýši iba minimálne. Je jasné, že na diétnom režime väčšina ľudí nevydrží navždy, preto postupne zvyšujte príjem jedla len pomaličky. Stále si sledujte, ako a z čoho varíte a ideálne pre postavu i vaše zdravie bude, ak čo najviac racionálnych zvykov zachováte.
Jesť, či nejesť prílohy k jedlu?
Nezabudnite na rozumnú konzumáciu príloh k jedlám
Prílohy sú naozaj nabité kilojoulmi, ktoré sa snažíme pri diéte obmedziť, no ich úplné vynechanie by sa raz ozvalo vo váš neprospech. Ak by ste totiž ukončili svoju radikálnu diétu bez akýchkoľvek príloh, ich opätovné zaradenie do jedálnička, by vás rýchlo vrátilo k pôvodnej váhe, prípadne aj prihodilo nejaké kilo navyše. Nič netreba preháňať, a preto pri diéte rátajte aj s prílohami. Stačí ich obmedziť, či upraviť a vo vašom chudnutí nebudú prekážať.
Upravte si zloženie príloh
Keď sme sa už dohodli, že prílohy sú povolené aj pri vašej diéte, treba si povedať, ako sa k nim stavať. Treba ich obmedziť, preto si na tanier prílohu nakladajte len trikrát do týždňa, a to iba na obed. Počas večere si prílohy úplne odpustite a celkom ich nahraďte zeleninou. Dobre zvážte aj to, čo vlastne tou vašou prílohou je. Ak sa chcete dostať k štíhlejšej postave, uvedomte si, že hranolky, pečené zemiaky či kysnutá knedľa sú tými najtučnejšími prílohami. K rizikovým patrí aj zemiaková kaša, pretože je urobená z takmer rozvarených zemiakov a väčšinou sa do nej pridáva aj maslo.
Ak ste si položili otázku, prečo sú takmer rozvarené zemiaky považované za nevhodné, ide o ich glykemický index. Jeho číslo určuje, ako potravina ovplyvní hladinu krvného cukru a je asi jasné, že čím vyššie číslo, tým nevhodnejšia potravina. Keďže glykemický index potravín sa výrazne zvyšuje práve tepelnou úpravou, varte prílohy do polomäkka. Zemiaky, cestoviny ani zeleninu príliš nerozvárajte.
Aké prílohy používať?
To, čo by ste si na tanier mali nakladať, je ryža, celozrnné či špaldové cestoviny a ak chcete zemiaky, tak v uvarenej podobe. Pri ryži je najvhodnejšia príprava v pare a ak chcete staviť na ešte zdravší štýl, vymeňte bielu ryžu za tmavú či hnedú. Snáď netreba pripomínať, že celozrnné ryžové chlebíky sú celkom nevhodné, pretože obsahujú až trojnásobne viac kilojoulov než bežne varená ryža. Zo zemiakov sú najlepšie nové zemiaky a v prípade cestovín tie celozrnné.
Pri nakladaní jedla na tanier je veľmi šikovným postupom aj zmenšenie naloženej porcie prílohy. Naložte si maximálne 150 gramov prílohy a zvyšok (ak potrebujete) doplňte dusenou či čerstvou zeleninou. Jedlo bude lepšie vyzerať, vy sa viac zasýtite a samozrejme, prijmete podstatne menej kilojoulov.
Vystríhajte sa diétny pascí
Najťažšie pri diétovaní nie je ani tak rozhodnutie pustiť sa do nej, ako v nej vydržať. Existuje totiž mnoho situácií, v ktorých sme schopní zahodiť za hlavu všetky predsavzatia, ktoré sme si na začiatku diéty sľúbili.
Pestré a lákavé taniere nabudia vaše zmysly
Naše chuťové bunky sú veľmi úzko prepojené s predstavivosťou, a preto sú veľmi ľahko ovplyvniteľné lákavo naservírovaným jedlom. Vedci v rámci pokusu zistili, že ak naservírovali tie isté obyčajné suché sušienky na farebný tanier, plastový tanier a na obrúsok, po sušienkach na farebnom tanieri sa iba tak zaprášilo. Naša predstavivosť nám totiž našepkáva, že jedlo na pestrom tanieri alebo pri nápaditom prestieraní musí aj výborne chutiť. Preto si počas diétovania nakladajte jedlo na nenápadné malé ošúchané tanieriky a napríklad také víno si nalejte do úzkeho a vysokého pohára. Z nízkych a širokých pohárov totiž vypijeme až o 30 % nápoja viac.
Prílišná farebnosť povzbudzuje k jedeniu
Všimli ste si, že fast foody majú svoje logá a interiéry v jasných, pestrých a výrazných farbách? Takéto farby totiž podporujú chuť do jedla a nútia nás objednať si viac jedla, ako by sme za normálnych okolností zjedli. Preto, ak si budete vyberať farbu do vašej kuchyne, myslite na to, že ak ju vymaľujete napríklad na červeno, oranžovo alebo žlto, sťaží vám to situáciu, ak budete chcieť schudnúť. Nevedome si totiž budete v takejto kuchyni naberať na tanier viac jedla. Modrá, krémová alebo zelenkavá bude do vašej kuchyne určite vhodnejšou farbou, ak chcete v diéte vydržať do konca.
Maškrtenie pred televízorom
Jedenie pred telkou je rizikové v tom, že keď sa zameriavate na dej filmu, vôbec nevnímate, že už máte dávno plný žalúdok. Štúdie zistili, že až o takmer 300 kalórií viac prijmeme kvôli tomu, že jeme pred televízorom. Na výber máte dve možnosti. Buď si to prísne ustrážite a najete sa pred filmom, alebo si môžete naložiť na malý, nelákavý tanierik zopár kúskov nízkokalorického jedla. Najlepšie bude zopár olív či cherry paradajok.
Oslavy
Vedeli ste, že pri večeraní s priateľmi človek zje v priemere až o 35 % jedla viac ako osamote? V slávnostnej atmosfére sme náchylnejší porušiť svoje predsavzatia, a preto si vyhliadnite osobu, o ktorej viete, že je v jedení disciplinovaná a sadnite si k nej. Pomôže vám to pridržiavať sa jej tempa a vždy nechajte na tanieri malý zvyšok jedla, čím zabránite hostiteľovi, aby vám naložil ďalší chod.
Misa s jedlom na stole
Patríte medzi tých, ktorí počas víkendového obedu nechávajú na stole napríklad zapekaciu misku plnú pečených zemiakov či mäsa? Nuž, idete tým sami proti sebe, lebo zjete až o 50 % viac z obeda, ako ste pôvodne zamýšľali. Je to kvôli tomu, že čím menšiu námahu musíte vynaložiť na to, aby ste si na tanier položili ďalšiu porciu, tým viac toho zjete. Preto zvyšok jedla odložte čo najďalej z dosahu, aby nebolo priamym lákadlom.
Samozrejme, dôležité je správne sa stravovať! K tomu Vám ponúkame niekoľko receptov.(kliknite)
Keď chcete schudnúť natrvalo a bez hladu, detoxikovať a zlepšiť stav svojho organizmu a metabolizmus,zapojte sa do našich programov
Keď chcete schudnúť vyplňte tento FORMULÁR NA CHUDNUTIE(kliknite), alebo si dajte vyhotoviť ANALÝZU VAŠEJ POSTAVY (kliknite)
PRIHLASUJEM SA NA ZASIELANIE NOVINIEK O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)
Ďalšie informácie o tom ako postupovať pri chudnutí a stravovaní sa dozviete na stránkach www.schudnut-ako.meu.zoznam.sk a www.chudnutie.biznisweb.sk
Chcem si prečítať ďalšie rady - novinky o chudnutí a stravovaní (kliknite)
———
Späť