Účinná diéta Ako prestanete JESŤ SLADKOSTI a zbavíte sa CHÚŤOK na SLADKÉ.

07.10.2013 16:56

Častá konzumácia sladkostí je najčastejšou príčinou nadváhy. Chuť na sladké potraviny je človeku blízka už od dávna a zostala mu z dôvodu stravovania, ktoré bolo založené na konzumácii ovocia. Chuť na sladké nás sprevádza už od malička, naši rodičia nás často odmeňovali sladkými dobrotami. Neraz sa počas dňa nadopujeme sladkosťami, zaháňame nimi hlad, riešime svoje stresové situácie, jeme ich pri rôznych posedeniach a tvoria aj významnú súčasť sviatočného hodovania. Bohužiaľ časté konzumovanie sladkostí vedie k neskoršiemu hladu a prejedaniu, kilá neúprosne pribúdajú.  Odvyknúť si od sladkostí nie je jednoduché, ale zvládnuť sa to dá.

Prečo majú ľudia chute na sladkosti.

  • Naše telo je takto naprogramovaní prírodou.
  • K masovému rozšírenie cukru ako dôležitému ochucovadlu došlo až v 20. storočí a to je skutočne krátka doba v porovnaní s niekoľkými tisíckami rokov evolúcie človeka  a jeho stravovaním, ktoré sa v jednotlivých obdobiach líšilo len nepatrne.
  • Jednou z výhod človeka oproti iným tvorom bola aj jeho všežravosť. To mu dovolilo prežívať vo všetkých klimatických pásmach. V každom prostredí si  našiel potraviny, ktoré mu dovoľovali prežiť. Je však jedno v akej časti zeme človek žije a čím sa živí, všetci do jedného  máme niečo spoločné. Jedlom, ktoré má sladkú chuť nepohrdne nikto. Je to v nás hlboko zakorenené. 
  • Stačí sa pozrieť na pravlasť moderného človeka (Afriku) a zistíme prečo je tomu tak. Vyzerá to, že ešte pred našou „všežravosťou“ sme boli zrejme „plodožravci“ a väčšina plodov má chuť sladkú. Aj anatomický pohľad na náš tráviaci systém poukazuje, že je tomu tak. Veľmi sa líši od tráviacej sústavy mäsožravcov ale aj bylinožravcov. Živočíšny druh, z ktorého sa človek vyvinul, sa musel živiť jedením ovocia.
  • Ovocie má sladkú chuť a je to prapôvodná potravina, ktorou sme sa kedysi živili. Sme takto mentálne vybavení prírodou a pri jedení sladkého nepoznáme striedmosť. Kedysi dávno  to malo svoje opodstatnenie. Pri väčšine plodonosných rastlín je úroda sezónnou záležitosťou. Po období nadbytku nasledovalo obdobie núdze a len táto nestriedmosť zabezpečila nabratie dostatočných tukových zásob do tela človeka na bezpečné prekonanie obdobia nedostatku.

Dajte si pozor, nie je sladké ako sladké.

  • Sladké ovocie, ktoré nám ponúka príroda sa veľmi líši od sladkostí, ktorými sa prikrmujeme v dnešnej dobe.
  • Samotný cukor obsiahnutý v ovocí je menej nebezpečný. V tomto prípade platí, že cukor v ovocí je len akýmsi „ochucovadlom“ k látkam, ktoré sú veľmi dôležité pre naše telo. Je to celý komplex vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Aj samotná vláknina obsiahnutá v ovocí sa postará o to, aby sa cukry uvoľňovali z ovocia postupne a telo si ich nestíhalo ukladať vo forme nadbytočnej energie do telesného tuku. 
  • Ovocia by ste museli zjesť naozaj veľa, aby ste z neho pribrali. Ak náš mozog dostane signál, že sa v ústach nachádza niečo sladké, tak bez ohľadu na to, či je človek sýty alebo nie, mozog vyšle povel v jedení pokračovať. Hovoríme tomu maškrtenie. Náš mozog ešte nepochopil, že za posledných 100 rokov prebehla revolúcia v stravovaní a už dávno nie je jediným sladkým jedlom ovocie.
  • S tým, že nám bude sladké vždy chutiť sa musíme zmieriť. Nie je to o tom, či máme alebo nemáme pevnú vôľu. Musíme sa zmieriť aj s tým, že nás naše telo bude trápiť chuťou na sladké. Je to prirodzené. Takmer v celej histórii človeka platilo, že sladké nie je len energia, ale aj vitamíny a ostatné, pre zdravý chod organizmu nevyhnutné látky.
  • Telo má jednoduchú logiku. Keď mu chýba nejaká živina, ktorá sa nachádza v ovocí, vyšle signál zjesť niečo sladké. V súčasnosti, kedy sa používajú v kuchyni koncentrované potraviny, neraz zbavené výživných látok (ľudský organizmus ich potrebuje takmer 50 druhov), tak môže u vás vzniknúť začarovaný kruh. Nepretržitý hlad a chuť maškrtiť. Preto je najdôležitejším krokom ako premôcť nepriateľa  (nepriateľom je chuť na sladké), návrat k pôvodnej, na živiny bohatej strave. A teda aj k ovociu.
  • Ani umelé sladidlá nemusia byť vhodné na odstránenie chúťok na sladké. Pokiaľ slúžia na ochutenie nápojov alebo ako náhrada cukru pri prechode z nezdravej výživy na zdravú, tak majú nepochybne svoj význam. Ale nie je to trvalé riešenie, ktoré by sa dalo pri chudnutí v neobmedzenej miere uplatňovať. Ak sa vám podarí aj pripraviť nejaký chutný dezert zo zdravých surovín a ochutený umelým sladidlom, tak sa v mozgu zapne rovnaký spúšťač nestriedmosti ako je to pri „originálnych“ sladkostiach. Vtedy síce nepriberiete z cukru, ale z iných surovín použitých v recepte.
  • Chuť na sladké vám pomôže stlmiť pravidelná a zdravá strava. Nezabudnite cez deň zjesť hlavne dostatok bielkovín, majú veľkú sýtiacu schopnosť a vy nebudete potrebivať doplniť energiu hluchými kalóriami zo sladkosťami.
  • Dôležitá je pravidelnosť v stravovaní, od raňajok až po večeru. Pravidelným príjmom vhodnej stravy predídete hladu a aj hľadaniu rýchlej náhrady na jeho utlmenie.

Je pri chudnutí dovolené zo sacharidov konzumovať len ovocie?

  • V malom množstve áno. Vo veľkom množstve sa priberá aj z ovocia.
  • Niektorými jedlami však môžete chuť na sladké oklamať. Môže to byť kaša z nejakej celozrnnej obilniny a tú môžete pokojne dochutiť na sladko. Sladidlom a troškou medu. Môže to byť hrianka z čierneho chleba s trochou diabetického džemu. Vždy to ale musí byť niečo, čo má nízky glykemický index. Nikdy nedovoľte, aby vás chuť na sladké premohla a vy by ste si potom vyčítali nestriedmosť, za ktorú vlastne ani nemôžete.

Samozrejme, dôležité je správne sa stravovať! K tomu Vám ponúkame niekoľko receptov.(kliknite)

Keď chcete schudnúť natrvalo a bez hladu, detoxikovať a zlepšiť stav svojho organizmu a metabolizmus,zapojte sa do našich programov

Keď chcete schudnúť vyplňte tento   FORMULÁR NA CHUDNUTIE(kliknite), alebo si dajte vyhotoviť ANALÝZU VAŠEJ POSTAVY (kliknite)

PRIHLASUJEM SA NA ZASIELANIE NOVINIEK O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

 Ďalšie informácie o tom ako postupovať pri chudnutí a stravovaní sa dozviete na stránkach www.schudnut-ako.webnode.sk a www.chudnutie.biznisweb.sk

Chcem si prečítať ďalšie rady - novinky o chudnutí a stravovaní (kliknite)

Späť

REKLAMNÁ PLOCHA