Ovos – dôležitá potravina pri Vašej snahe o zdravú diétu.

19.03.2010 05:07

 Pri chudnutí dostáva telo menšie množstvo stravy a preto je nesmierne dôležité, aby táto strava bola bohatá na všetky pre život dôležité živiny, lebo na určitý deficit môže telo zareagovať v lepšom prípade únavou, v horšom prípade oslabením imunitného systému, následnou chorobou a v neposlednom rade aj joj o efektom. Biela múka v tomto smere nemôže konkurovať celozrnnej, ktorá okrem škrobu a bielkovín obsahuje aj tuk, minerálne látky, stopové prvky a vitamíny. Navyše v nej obsiahnutá vláknina sa postará o to, aby sa tieto látky uvoľňovali postupne a tým aj rovnomerne a dlhšiu dobu bolo nimi telo zásobované. Táto vláknina takisto viaže na seba aj škodlivé látky, ktoré v strave prijmeme, alebo sú produktom trávenia a mohli by ohroziť zdravie a súčasne zabezpečuje priechodnosť čriev, odhlieňuje ich, čím pôsobí preventívne proti rakovine hrubého čreva. Vaším pomocníkom pri chudnutí je aj ovos.

 Ovos  Ovos je na živiny najbohatšie obilie. Obsahuje viac ako dvojnásobok tukov oproti pšenici, viac proteínov a viac uhľohydrátov. Je veľmi bohatý na fosfor, železo, čím prevyšuje mäso a vitamín B1. Najhojnejšou živinou v ovse sú uhľohydráty. Vďaka jedinečnej stavbe zrna sa ľahko asimilujú a pomaly vstrebávajú, preto ovos poskytuje energiu až na niekoľko hodín. Vynikajú v ňom najmä tieto uhľohydráty:
Škrob a produkty z jeho rozkladu: dextrín, maltóza a glukóza. Sú to látky veľmi stráviteľné a telo ich veľmi rýchlo premení na energiu.
Fruktóza sa nachádza spolu s inými uhľohydrátmi v malom množstve. Jej prednosťou je, že na vniknutie do buniek, ktoré ju využívajú, nepotrebuje inzulín. Preto sa ovos odporúča diabetikom.
Sliz je druh uhľohydrátov s rôsolovitou konzistenciou a schopnosťou zadržiavať vodu. Vytvára osobitný typ rozpustnej vlákniny. Mastí a zmäkčuje vnútro tráviaceho traktu, čo robí ovos vhodným aj v prípade gastritídy a kolitídy.
Rastlinná vláknina sa nachádza najmä na povrchu zrna a uchováva sa v celozrnných vločkách. Dá sa jesť aj samostatne vo forme ovsených otrúb. Jej hlavnou zložkou je betaglukán, rozpustný derivát celulózy. Má mierny preháňací účinok, ale predovšetkým znižuje hladinu cholesterolu tak, že vstrebáva a odstraňuje z čriev žlčové kyseliny, ktoré spolupracujú na výrobe cholesterolu v tele.
Ovos je bohatý na ľahko stráviteľné proteíny. Tie obsahujú všetky dôležité aminokyseliny, ale nie v optimálnom pomere. Je však relatívne chudobný na lyzín a treonín, kým metionínu má nadbytok. Na druhej strane strukoviny (cícer, šošovica alebo fazuľa) sú bohaté na lyzín, ale majú deficit metionínu. Preto je kombinácia ovsa so strukovinami veľmi výhodná. Proteíny týchto dvoch druhov potravy sa vzájomne dopĺňajú a dodávajú kompletné proteíny.
Tuky nachádzajúce sa v ovse majú tiež veľkú nutričnú hodnotu. Tvoria ich nenasýtené mastné kyseliny (80%), vrátane kyseliny linoleovej a nasýtené (20%). Prevaha nenasýtených mastných kyselín pomáha znižovať tvorbu cholesterolu.

Príprava a použitie ovsa, recepty
Vločky
Je to najlepší spôsob ako jesť ovos a získať všetky jeho výživné látky. Môžu sa uvariť v mlieku alebo v zeleninovom vývare.
Ovsená kaša
Namočte 4 lyžice ovsených vločiek. Ďalšie ráno do pol litra vriacej vody pridajte nasiaknuté vločky a varte ich 15 minút na slabom plameni. Podávajte ich s medom a môžete pridať aj mlieko.
Múka alebo krém
Dávajú sa do polievok a deťom do jedla.
Müsli
Ovsené vločky sú spolu s iným obilím, mandľami, lieskovými orieškami, hrozienkami atď. jednou z hlavných surovín v „müsli“, jedle na raňajky. Müsli doplňte čerstvým ovocím, mliekom a trochou medu.
Ovsená voda
Pripravuje sa nasypaním dvoch polievkových lyžíc zrna ovsa do jedného litra vody. To sa potom varí päť minút a scedí. Získaná tekutina sa môže osladiť medom a piť počas celého dňa.

 1. Polievka z ovsených vločiek

Potrebujeme: 8 dag ovsených vločiek, 1 mrkvu, 1 petržlen, kúsok zeleru, 2 lyžice sójovej múky, petržlenovú vňať.
Postup: Ovsené vločky dáme variť do studenej vody, osobitne uvaríme na kock
y pokrájanú zeleninu, spojíme, pridáme vo vode rozhabarkovanú múku a chvíľu povaríme. Pred podávaním pridáme posekanú petržlenovú vňať.

2. Ovsené fašírky

Potrebujeme: 20 dag ovsených vločiek, 1 vajce, 1 cibuľu, 3 strúčiky cesnaku, majorán, strúhanku (môžu byť aj pomleté ovsené vločky), olej, soľ.
Postup: Do uvarených vychladnutých vločiek pridáme vajce, na oleji spenenú cibuľu, prelisovaný cesnak, majorán, soľ. Ak je masa príliš riedka, pridáme podľa potreby strúhanku, alebo pomleté vločky. V strúhanke vyformujeme a obalíme fašírky, ktoré vypražíme na rastlinnom (najlepšie olivovom) oleji.


3. Kaša z ovsených vločiek

Potrebujeme: 20 dag ovsených vločiek, 1 l mlieka, 1,5 lyžice oleja, ovocie (hrozno, jablká, čerešne), cukor, soľ.
Postup: Vločky vsypeme do mlieka, ktoré trochu osolíme a osladíme. Pridáme olej a za stáleho miešania varíme asi 20 minúť. Do hotovej kaše primiešame kúsky surového alebo zaváraného ovocia. Na tanieri polejeme šťavou z kompótu.

V prípade, že potrebujete schudnúť a neviete ako, vyplňte tento   FORMULÁR NA CHUDNUTIE (kliknite)

Taktiež sa môžete pravidelne na našej stránke RADY A DOPORUČENIA NA CHUDNUTIE (kliknite) informovať o problematike zdravej životosprávy a chudnutia.

 

 

 

 

 

Späť

REKLAMNÁ PLOCHA