NULOVÁ DIÉTA - HLADOVKA - zabijak CHUDNUTIA ZDRAVIA. Rady na stravovanie a zdravú diétu.
28.05.2011 05:55NULOVÁ DIÉTA je drastická HLADOVKA
Nevyvážená drastická diéta chudnúcemu skôr uškodí ako pomôže. Ručička na váhe môže ukazovať po ukončení diéty menej, no za krátky čas sa väčšinou vyšplhá naspäť a často krát aj vyššie ako bola pôvodne. Ľudovo sa tomu hovorí Jojo efekt. Ďalej by sme mali vedieť, čo sa stane organizmu, keď ho doslova trýznime nevyváženou diétou. Veľakrát môže dôjsť u vás k výraznému zníženiu hmotnosti, ale veľa krát aj k neočakávaným zmenám v organizme, k nadmernej záťaži niektorých orgánov a dokonca aj k trvalému poškodeniu zdravia. Redukčná diéta musí byť účinná, nie drastická a samozrejme bezpečná!
Jednou z takýchto nebezpečných diét je aj NULOVÁ DIÉTA
Ide vlastne o hladovku, pri ktorej sa nalievate vodou. Úlohou hladovania by malo byť mobilizovanie a využitie vlastných zásob energie. V skutočnosti organizmus začne energiou šetriť, zníži jej výdaj, a okrem odbúravania tukových zásob organizmus likviduje aj sám seba. Ak telo nemá energiu na svoju činnosť, siahne na bielkoviny vo svalstve ako na bohatý zdroj energie. Športovať a hladovať je veľmi nebezpečné. K nulovej diéte by sa mohli uchýliť len skutočne obézni ľudia. Možno ju použiť len na krátky čas, nanajvýš na dva-tri dni ako očistnú kúru.
Nulová diéta prináša výrazné kilogramové úbytky na hmotnosti, ale to nie sú len odstránené tuky. Okrem nich odbúravame aj veľké množstvo svalovej hmoty. Kyslé produkty z rozložených tukov môžu ohroziť organizmus, hrozí vám ketoacidóza (zhoršenie diabetického stavu), rozvrat minerálového metabolizmu, čo môže v kritických prípadoch spôsobiť bezvedomie až smrť. Hlad pôsobí negatívne na psychiku človeka. Zapríčiňuje stres, depresiu, agresivitu, nespokojnosť, vnútorný nepokoj, prejavy dny, závraty až omdlievanie.
Nulová diéta je vlastne vylúčenie všetkej stravy okrem vody. Mineráli, soli a vitamíny sa pridávajú do organizmu v podobe prípravkov. Okrem tukov bohužiaľ vaše telo odbúra aj veľké množstvo svalovej hmoty, vody a solí. Nulová diéta – predstavuje kompletnú hladovku. Možno ju dodržiavať nepretržite po dobu maximálne 14 dní a na nemocničnom lôžku. Obdobou nulovej diéty sú opakované štvordňové hladovky s trojdňovou absenciou. Pri prvom spôsobe priemerne pacient schudne za 14 dní o 9-10 kg, pri opakovanej hladovke (4 cykly) schudne za 1 mesiac okolo 12 kg. V obidvoch prípadoch predstavuje hladovka extrémnu záťaž pre pečeň, ktorá musí transformovať tuky na ketolátky (vznikajú, keď sa pri látkovej výmene spáli príliš veľa tukov) a zabezpečiť tvorbu všetkej glukózy z bielkovín, pretože hladina krvného cukru nesmie poklesnúť pod 3,3 mmol/1. Pečeň sa taktiež musí vyrovnať s prekyslením krvi, ktorá je vyvolaná ketolátkami a nedostatkom minerálov, predovšetkým draslíku, ktorý je nevyhnutným prvkom na energetické premeny. Nulová diéta predstavuje enormnú záťaž aj pre obličky, ktoré musia odstraňovať produkty rozpadu telesných bielkovín. Srdcový sval musí pracovať nepretržite, hoci sa iným svalom počas hladovky vzhľadom na nepriaznivé metabolické podmienky pracovať veľmi nechce. Srdcový sval je dráždený vyššou hladinou mastných kyselín, ktoré narušujú jeho pracovný rytmus. Tieto spomenuté príznaky môžeme zmierniť podávaním rôznych minerálov (sodík, draslík) a vitamínov (C,B). Rozpad telesných proteínov a teda aj stratu svalstva môžete ovplyvniť miernym cvičením, ktoré zaradíme počas hladovky.
Sami uznáte, že stravovanie podľa nulovej diéty je drastické a môže vážne poškodiť Vaše zdravie. Takže rada na záver : takúto diétu nikdy neskúšajte, určite sa Vám odplatí jojo efektom a zhoršením zdravotného stavu. Po skončení nulovej diéty, keď sa začnete vracať na normálnu stravu, tak zaručene schudnuté kilá priberiete naspäť.
Prečo po takejto diéte dôjde k jojo efektu ?
Diétou spomalený metabolizmus po skončení diéty bude prednostne vytvárať tukové zásoby zo všetkého jedla, ktoré zjete navyše. Okamžitý nárast váhy je zákonitý. Priberiete preto, že sa neviete správne stravovať bez diéty. Vaša strava vás dostala ku kilám navyše, ktorých sa diétou chcete zbaviť. Po diéte sa k nej opäť vrátite. A zas priberiete. Len rýchlejšie, lebo ste si diétou spomalili metabolizmus. Keby ste vedeli, ako sa správne stravovať, nulová diéta by vám nebola potrebná. Preto Vám neodporúčam, aby ste tento druh diéty vôbec skúšali.
Jedlá a potraviny s ktorými neschudnete
O tom, ako sa budete cítiť, skutočne rozhodujú predovšetkým potraviny, ktoré denne prechádzajú vašim tráviacim traktom. Čím horší je váš jedálniček, tým nekvalitnejší bude i váš život a budete priberať.
Tuk a mastné jedlá
Tuk je pre zdravé fungovanie organizmu nevyhnutný. Dodáva energiu, poskytuje dôležité mastné kyseliny a zabezpečuje vstrebávanie niektorých prospešných látok. Bez potrebného množstva tuku by ľudské telo nebolo schopné tento proces samé zvládnuť. Nie je však tuk ako tuk. Kačacia masť, či iný živočíšny tuk telu vôbec nepomôže, preto radšej voľte vždy ten rastlinný.
Bôčik je síce chutný ale neprijateľný.
Paprikový bôčik, bravčové kolienko a iné špeciality, pri ktorých sa vám vždy zbierajú slinky, sú pre zdravý organizmus doslova katastrofou. Nič vzácne mu nedodajú, naopak, nemálo ho zaťažia. Preto ste vždy po konzumácii takéhoto jedla bez energie a chce sa vám spať. Predstavte si, čo to spraví s telom, keď takto jete pravidelne. Nečudujte sa, že vám organizmus postupne vypovedá službu.
Klobásky a slaninky
Podobne nebezpečné sú i rôzne klobásové, slaninové, oškvarkové, paštétové, či iné podobné pokrmy. Chutia síce jedinečne, ale tam ich výnimočnosť končí. Trávenie dostane zabrať, cholesterol v krvi sa zvýši, ručička na váhe stúpne a životné funkcie sa zhoršia. Neubehne veľa času a vaša pažravosť sa preukáže aj na zdravotnom stave.
Vnútornosti
Pľúcka na smotane, husacia pečienka sú ďalšie zo sorty zakázaných jedál. Zvieracie vnútornosti sú pre ľudský organizmus ťažko stráviteľné a zaťažujúce. Ak ich ešte skombinujete s inými mastnými ingredienciami, môžete si po zvyšok dňa zobrať dovolenku na trávenie. Nič iné totiž robiť nezvládnete.
Hranolky
Z hranolkov môžete tuk doslova žmýkať a tento škodlivý efekt nezachráni ani hodnotný obsah zemiakov. Ak si kúpite mrazené, nejete nič iné ako mastnú gumu a tá vás opäť posúva kúsok bližšie ku sklonku vášho nezdravého života.
Vyprážaný údený syr s tatárskou omáčkou a hranolkami
síce predstavuje nenahraditeľnú delikatesu pre Vaše chute, pre telo však pohromu. Na svedomí to má hneď niekoľko faktorov. Prvým je tučný obsah syru, druhým škodlivý proces údenia, tretím príprava vyprážaním a ďalšie už snáď ani netreba menovať. Čím skôr na toto jedlo zabudnete, o to viac si život predĺžite.
Čipsy
Do skupiny nevhodných mastných jedál patria aj pochutiny, ktoré sú pre telo iba zbytočnými prázdnymi kalóriami. Nenasýtia, nevyživia, nepomôžu. Sú zbytočne vyhodenými peniazmi a potravinami, ktoré vám vôbec nič užitočné nedajú. V konečnom dôsledku neuspokoja ani hlavu, pretože ťažký pocit po ich konzumácii Vám náladu určite nezlepší.
Zákusky
Vyzerajú lákavo, preto im len málokto dokáže odolať. Pokiaľ však nie sú len čisto ovocné, ťažko hovoriť o zdravom stravovaní. Obyčajne obsahujú priveľa tuku, cukru, múky a niekedy i rôznych chemických farbív. Na chvíľu uspokoja psychicky, krvný obraz si však nimi rozhodne nevylepšíte.
Čokolády
Podobne sú na tom i tabličky čokolády, ktoré sa samé rozpúšťajú na jazyku. Opäť je to však nadmerné množstvo tuku a cukru, ktoré by vás malo predovšetkým zaujímať. Nedajte sa obalamutiť rečami, že čokoláda je zdravá. Biely cukor a nesprávny tuk ešte žiadnemu živému organizmu nepomohli, ináč to teda nebude ani s tým vašim. O prospešných účinkoch sa dá hovoriť až od 85 percentného obsahu kakaa, samozrejme bez pridania iných škodlivých zložiek. Na typickú chuť mliečnej čokolády však v tomto prípade zabudnite.
Potraviny, ktoré sú vhodné na zdravé stravovanie a chudnutie
- morčacie mäso, kuracie mäso
- chudé hovädzie mäso
- chudé mäso z diviny
- králik, zajac
- vajíčka
- zelenina, ovocie ( iba do 17:00 ), je mylné sa domnievať, že ovocie sa môže konzumovať aj na večer. Väčšina ovocia obsahuje totižto veľa cukru.
- kompóty bez sirupu
- celozrnné pečivo a chlieb
- ovsené vločky, ražné vločky a cereálie. Nepoužívajte ovsené vločky neskoro večer, sú dobrým zdrojom sacharidov.
- tmavá ryža
- tvrdé syry ( ktoré obsahujú okolo 20 - 30 % tuku )
- dusená šunka, kuracia, morčacia, bravčová
- tofu, sója a výrobky z nej
- cestoviny, najlepšie tmavé
- slnečnica, sezam, tekvicové semiačka
- olej: olivový, ľanový, lisované za studena
- oleje na varenie: repkový, slnečnicový
- tvaroh, cottage cheese, biely jogurt, zakysané nízkotučné mliečne výrobky
- nízkotučné mlieko
- ryby ( hlavne morské: tuniak, losos, makrely atď.)
- racio chlebíky ( tzv. Polystyrénové), ryžové, ražné atď.
Keď chcete schudnúť vyplňte tento FORMULÁR NA CHUDNUTIE (kliknite), alebo si dajte vyhotoviť ANALÝZU VAŠEJ POSTAVY (kliknite)
PRIHLASUJEM SA NA ZASIELANIE NOVINIEK O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)
Ďalšie informácie o tom ako postupovať pri chudnutí a stravovaní sa dozviete na stránkach www.schudnut-ako.meu.zoznam.sk a www.chudnutie.biznisweb.sk
Chcem si prečítať ďalšie rady - novinky o chudnutí a stravovaní (kliknite)
———
Späť