Diéty V lete si dávajte pozor na VYSOKÝ i NÍZKY KRVNÝ TLAK, ako si pomôžete.
23.06.2013 09:29Leto a letné horúčavy sú u mnohých ľudí spojené s problémami s vysokým i nízkym krvným. Aký vplyv má teplé počasie na krvný tlak, aké potraviny vám pomôžu upraviť vysoký i nízky krvný tlak, ako sa v lete správať pri vysokom i nízkom krvnom tlaku, ako si v lete môžete udržať krvný tlak v norme. To sú základné otázky, ktorých vhodné riešenie vám pomôže vyhnúť sa letným problémo s krvným tlakom.
Vysokému krvnému tlaku sa zvykne hovoriť ,tichý zabijak‘. Je to preto, že nemusí byť sprevádzaný žiadnymi ťažkosťami. Človek sa cíti dobre, a predsa v ňom prebiehajú procesy poškodzujúce jeho cievy a orgány. Leto je pre ľudí so zvýšeným krvným tlakom rizikové, pretože vysoké teploty zvyšujú výskyt srdcových príhod. Najúčinnejšie opatrenia, ktoré vedú k úprave krvného tlaku, je zbavenie sa nadbytočných kilogramov,
Aký vplyv má teplo v lete na krvný tlak a obličky
- Krvi je v lete a v teple menej, srdce sa skôr unaví. Organizmus má regulačné mechanizmy, aby sa s vyššími teplotami vysporiadal. Zvýšeným potením sa telo ochladí, ale tekutín v tele ubúda a objem krvi sa znižuje. Cievy sa navyše teplom rozšíria a človeku môže pri tejto kombinácii klesnúť tlak. Srdce začne pracovať intenzívnejšie, aby zvýšilo objem prečerpávanej krvi - sťahy svalov sú výraznejšie a rýchlejšie.
- Voda sa zadržiava v obličkách, v tele sa hromadia toxíny a zhoršuje sa látková výmena.
- Zdravý organizmus sa so záťažou vyrovnáva bez problémov, aj keď je extrémna. Postihnutý srdcovo-cievny systém to však nedokáže. Pri neúmerne zrýchlenej činnosti srdca ho poškodené tepny nestíhajú zásobovať krvou a začne trpieť nedostatkom kyslíka. Srdcovému svalu klesá výkonnosť, nie je schopný prečerpať potrebné množstvo krvi k ďalším životne dôležitým orgánom a krv sa môže hromadiť v pľúcach, čo zhoršuje dýchanie.
- V horúčavách sú ohrození aj starí ľudia, ktorí majú nižší tep. Pri vysokých teplotách sa frekvencia srdcového rytmu zvyšuje, ale opotrebovaný sval za ňou zaostáva. Človek pociťuje celkovú slabosť.
- Kardiaci a ľudia s vysokým krvným tlakom reagujú citlivo na náhle oteplenie aj ochladenie, keď sa za 24 hodín zmení teplota vzduchu o desať či viac stupňov. Pri prílive teplého vzduchu zvyknú mať ťažkosti aj hypotonici alebo všetci, ktorí trpia poruchou regulácie krvného tlaku. Problémy si ľudia spôsobujú aj sami, keď prechádzajú z prehriateho exteriéru do klimatizovaného prostredia a naopak. Klimatizácia niektorým osobám môže spôsobiť problémy, najmä ak je medzi teplotou v interiéri a horúčavou vonku veľký rozdiel.
- Pri väčších rozdieloch, napríklad keď vystúpite z extrémne vychladeného auta na priame slnko, môžu najmä starší ľudia, ktorým zlyhávajú adaptačné mechanizmy, dostať šok. Traumatizujúci je pre nich aj dlhší pobyt v klimatizovanom nákupnom centre - pre pocit chladu, pretože majú uzatvorené najmenšie cievy a sú preto zimomraví aj v lete, a tiež pre riziko infekcie. Ich imunita je znížená a vírusy sa klimatizáciou šíria rýchlejšie.
- K zápalu pľúc sa môžu dopracovať aj zdraví ľudia, napríklad ak strávia dlhší čas v oddelení s chladenými výrobkami.
Ako si môžete v lete znížiť vysoký krvný tlak.
- Základným opatrením proti vysokému krvnému tlaku je úprava našej životosprávy. Viditeľné zlepšenie hodnôt sa dá dosiahnuť najmä znížením spotreby kuchynskej soli. Výskumy dokázali, že na prevenciu a liečbu vysokého tlaku jednoznačne platí zákaz solenia. Znamená to aj obmedzenie údenín, instantných a konzervovaných jedál a niektorých druhov minerálnych vôd s obsahom soli.
- Výrazne pozitívny účinok má zníženie telesnej hmotnosti. Jesť treba pravidelne, vo viacerých menších dávkach denne. Zistilo sa, že brušný tuk je akousi zásobárňou chorôb, kde sa vyrába vysoký tlak, ale aj cukrovka alebo infarkt. V bezpečí sú muži, ktorí majú v páse menej ako 94 centimetrov a ženy pod 80 centimetrov. Brušný tuk v páse nám pomôže zlikvidovať pravidelná fyzická aktivita, najmä vytrvalostné druhy športov, ako je beh, rýchla chôdza, plávanie alebo bicyklovanie.
- Ľudia s vysokým krvným tlakom by sa mali úplne vzdať fajčenia a výrazne obmedziť alkohol.
- Pre mnohých je najťažšou úlohou vyhnúť sa stresu. Dobrým začiatkom je zaradenie relaxačných aktivít a koníčkov, zredukovanie „nevyhnutných“ povinností a snaha o pozitívne myslenie.
- Na vysoký krvný tlak pomôže zelenina a ovocie. Prirodzená strava je najlepšou ochranou pred nadváhou, zvyšovaním krvného tlaku a inými rizikovými faktormi srdcovo-cievnych chorôb. Základom stravy človeka s vysokým krvným tlakom v lete by mal byť vysoký príjem čerstvej zeleniny (aspoň 500 gramov denne), šťavnaté, nie veľmi sladké ovocie a prírodné nízkotučné kyslomliečne výrobky.
- Pocity hladu medzi jedlami možno zaháňať malým množstvom orechov (vlašské, lieskovce, mandle), celozrnným chlebom či pečivom. Hojne je možné používať aj teplé jedlá z čerstvej zeleniny.
Aké potraviny vám pomôžu znížiť vysoký krvný tlak.
- · Hlavný pomocníci znižovania krvného tlaku sú sója a produkty z nej, ale aj obilné vločky. Samozrejme, pozitívny výsledok dosiahnete len pravidelnou konzumáciou.
- · Elixírom života je v tomto prípade šťava z červenej repy (cvikla) zmiešaná s medom. Ak nemáte radi cviklu, tak skúste šťavu z čerstvého ananásu.
- · Aj včelí med má svojím zložením minerálnych látok a enzýmov schopnosť znižovať vysoký krvný tlak.
- · Zo zeleniny poslúži hlavne celer (obzvlášť za surového stavu), potom aj baklažán, uhorky, ryžu natural, cvikla, vňať z petržlenu, pór a aj tradične známa cibuľa, cesnak.
- · Z ovocia je hlavným pomocníkom grapefruit (významný obsah draslíka) a tiež egreše, jablká, banány, avokádo či mango.
- · Bylinné výťažky sú známe účinkami v boji proti mnohým ochoreniam – ak začnete užívať výťažky z arónie čiernej, pomôže vám znížiť tlak.
- · Z minerálnych látok potrebujete zvýšiť obsah vápnika, draslíka, horčíka, rutínu. A taktiež vitamíny E a B3. A kde ich nájdete?
- Vápnik nájdete v maku, morských riasach, špenáte, sardinkách, kapuste
- Draslík: strukoviny ako šošovica, fazuľa, sója, ďalej obilné klíčky, sušené slivky a marhule, kokos, mandle, hrozienka, vajcia, paprika
- Horčík: pšeničné klíčky, otruby, sušené pivovarské kvasnice, fazuľa, hrach, arašidy, mandle, para orechy, šošovica, pistácie, mak, kakao
- Rutín: hlavne pohánka v akejkoľvek podobe
- Vitamín E: pšeničné klíčky, celozrnná múka a cestoviny, brokolica, špenát, fazuľa, kapusta, vajcia
- Vitamín B3 – niacin: pečeň, tuniak, mäso hlavne morčacia, či králičie, slnečnicové semiačka, arašidy, fazuľa.
Základné pravidlá pre osoby so zvýšeným krvným tlakom
1. Pravidelne si merajte krvný tlak
2. Dodržiavajte odporučenia lekára
3. Snažte sa o dosiahnutie normálnej hmotnosti
4. Obmedzte pitie alkoholu
5. Jedzte dostatok ovocia a zeleniny
6. Zredukujte používanie kuchynskej soli a nahradzujte ju korením
7. Používajte rastlinné tuky a hodnotné oleje
8. Prestaňte fajčiť
9. Zintenzívnite telesný pohyb
10. Dodržiavajte pauzy na odpočinok a relaxáciu
Pozor, nízky krvný tlak je v horúčave ešte nižší.
- Prečo teplo tak výrazne ovplyvňuje krvný tlak? Počas vysokých teplôt vzduchu sa cievy rozťahujú, tlak v nich klesá a krv preteká pomalšie. Časť krvi "zaťaží" nohy, a k srdcu mieri vtedy menej krvi. Znižuje sa počet srdcových tepov a s nimi tiež krvný tlak. Je nutné navštíviť pre istotu lekára? Áno, pretože pokles krvného tlaku môže byť aj dôsledkom srdcových chorôb alebo cukrovky.
- O nízkom krvnom tlaku, ktorý môže ohroziť zdravie, hovoríme pri hodnotách pod 90 mm Hg systolického tlaku (horná hodnota na tlakomeri). Mnohí ľudia však majú prirodzene nízky tlak, pohybujúci sa okolo a tesne nad touto hranicou a pritom nepociťujú žiadne ťažkosti. Jedinci s nízkym tlakom sa dožívajú vysokého veku, takže hypotenzia by nemala viesť k obavám o zdravie, ale práve naopak.
- S nízkym krvným tlakom sa dávajú často do súvislosti pocity závratov a zamdlievanie. Tieto problémy sa objavujú častejšie u mladých žien v dôsledku krvných strát a bolestí pri menštruácii, prípadne pri experimentoch s rôznymi jednostrannými diétami. Ľudia s nízkym tlakom sú náchylní ku kolapsom a zamdleniu najmä v dôsledku tepla a dehydratácie. Preto by si mali dávať väčší pozor na dostatočný príjem tekutín a solí.
- Dehydratáciou spojenou s nízkym tlakom sú ohrození najmä starší ľudia, ktorí už nepociťujú smäd, a tiež deti. Na doplnenie tekutín sú najvhodnejšie minerálky s vyšším obsahom sodíka.
- Osobitné postavenie má pitie kávy, o ktorej sa traduje, že zvyšuje krvný tlak. Je to však naopak. Káva povzbudzuje obličky k zvýšenému vylučovaniu tekutín a tým tlak znižuje. U ľudí s nízkymi hodnotami tlaku je dokonca pitie kávy rizikom, pretože sú ohrození omdletím z náhleho poklesu tlaku,
Ako si v lete môžete udržať krvný tlak v norme
- Najmenej dvakrát v týždni si doprajte umývanie rúk a nôh studenou vodou. Zlepšíte reflexné schopnosti svojich ciev.
- Nešetrite na sebe vodou. Veľa pite, najlepšie ľadový čaj a minerálne vody. Priaznivo ovplyvníte svoj srdcový tep.
- Pokiaľ krvný tlak zostáva na nízkej úrovni aj cez všetky tieto opatrenia, požiadajte lekára o účinný liek.
Samozrejme, dôležité je správne sa stravovať! K tomu Vám ponúkame niekoľko receptov.(kliknite)
Keď chcete schudnúť natrvalo a bez hladu, detoxikovať a zlepšiť stav svojho organizmu a metabolizmus,zapojte sa do našich programov
Keď chcete schudnúť vyplňte tento FORMULÁR NA CHUDNUTIE(kliknite), alebo si dajte vyhotoviť ANALÝZU VAŠEJ POSTAVY (kliknite)
PRIHLASUJEM SA NA ZASIELANIE NOVINIEK O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)
Ďalšie informácie o tom ako postupovať pri chudnutí a stravovaní sa dozviete na stránkach www.schudnut-ako.webnode.sk a www.chudnutie.biznisweb.sk
Chcem si prečítať ďalšie rady - novinky o chudnutí a stravovaní (kliknite)
———
Späť