Diéty rady SCHUDNÚŤ NAVŽDY nie je jednoduché, dajte si pozor aby začiatok chudnutia nebol koncom.
16.08.2013 03:23Schudnúť natrvalo naozaj nie je vôbec jednoduché. Základnou chybou je, že väčšina ľudí s nadváhou pri výbere diéty na chudnutie začne s príliš drastickou alebo jednostrannou diétou. Po pár dňoch s ňou vyčerpaní skončia, ale po pár mesiacoch s ňou opäť začínajú. Výber vhodnej diéty na chudnutie znamená výber vhodného a pravidelného stravovacieho režimu. Recepty na chudnutie a jedálne lístky na chudnutie by v každom prípade mali obsahovať dostatok živín, aby váš organizmus neskolaboval a by ste si zlepšili metabolizmus. Keď chcete schudnúť, mali by ste sa vystríhať viacerých nevhodných postupov na chudnutie. Uvedomte si, že skratka na rýchle chudnutie neexistuje, vyžaduje si to zmenu v stravovaní, pomocou ktorej nielenže schudnete, ale sa ňou budete riadiť aj po schudnutí. Je to jednoduché, ale zároveň aj ťažké.T akže akých zásad by ste sa mali držať pri chudnutí a akých omylov by ste sa mali vystríhať.
Keď chcete schudnúť nemusíte cvičiť - pohybom však spaľujete tukové zásoby.
- Cvičenie podstatne zrýchľuje spaľovanie podkožných tukových zásob - to je pravda, ktorú ale mnohí pohodlnejší chudnúci často neberú na vedomie.
- Veď načo cvičiť, keď výrazne obmedzíte prísun stravy, hladujete a spočiatku aj chudnete. Pravdaže, ak budete dlhodobo držať obmedzujúcu diétu a nevzdáte sa po troch - štyroch dňoch, potom sa naozaj dostaví efekt.
- Namiesto tuku však budú ubúdať aj svaly. Aký je konečný výsledok? Mľandravé stehná, ochabnuté brucho, padnutý zadok – a to zrejme nie je predstava, ktorá by vás motivovala.
- Tri - štyri razy do týždňa pohybu a postava bude nielen štíhlejšia, ale aj pevnejšia. Zvládnite to – ak sa už vyberiete za športom, postupne si ho obľúbite. Šport vám dokonca zlepší aj náladu. Nie je totiž najťažšie cvičiť, ale prekonať sa a začať.
- Bonusom navyše je zlepšenie metabolizmu, viacej svalstva spáli viacej kalórií.
Keď chcete schudnúť musíte sa vyhnúť jojo efektu - nezabudnite na to.
- Nepúšťajte sa do diét typu päť kíl dole za jeden týždeň. Funguje to s dovetkom sedem kíl hore za druhý týždeň.
- Čím rýchlejšie výsledky diétny režim sľubuje, tým rýchlejšie odznejú a vy budete tam, kde predtým, ak nie ešte váhovo vyššie. Preto opatrne s nárazovými drastickými diétami.
- Neodporúčame vám zaťažovať telo častejšie ako štyrikrát do roka. Buďte k sebe prísni, ale nie bezohľadní.
- Keď chcete schudnúť, škrtom v jedálničku sa nevyhnete. Ale nesmú byť radikálne.
- Ak sa zo dňa na deň rozlúčite s čokoládou, chlebom aj večerami po šiestej, takýto šok vám metabolizmus nenapraví. Príde prvý problém, či stresová situácia v práci a vynahradíte si zameškané aj s úrokmi.
- Zo starých zvykov uberajte postupne – od plnotučného mlieka sa prepracujte k nízkotučnému, údený syr vymeňte za cottage, biely chlieb za celozrnný a podobne... Snažte sa nedeliť potraviny na dobré a zlé. Sme si istí, že všetky tieto rady dobre poznáte. Ostáva teda to ťažšie – stotožniť sa s nimi.
- Vytýčte si cieľovú váhu, reálny odhad času, za aký sa k nej plánujete dostať a prostriedky, akými sa prepracujete k vysnívanej postavičke.
- Nezabudnite, že chudnúť viac ako dva kilá za týždeň sa vám vráti presláveným jojo efektom a kolobeh vášho chudnutia sa za pár mesiacov opäť začne.
Pri chudnutí nemôžete jesť sladkosti - chyba, ale obmedziť ich musíte.
- Neznamená to ale, že ich môžete jesť neobmedzene a všetky.
- Chúťky na sladkosti sú reakciou tela na nevhodné stravovanie, keď mu nedodávate živiny, ktoré nevyhnutne potrebuje.
- Chúťky na sladkosti dokážete obmedziť zaradením dostatku vhodných bielkovín do vášho jedálneho lístka a nevynechávaním jedál počas dňa.
- Zákusky so sladkou plnkou si doprajte len výnimočne, pri snahe o redukciu hmotnosti sú nevhodné. V lete vám aj tak viac budú chutiť ľahšie ovocné krémy, vodové zmrzliny a jogurtové mrazené krémy.
- Skúste si odvyknúť od chrumkania čokoládových tyčiniek a spravte zo sladkosti skôr odmenu. Funguje to pri deťoch, prečo by to nemalo zabrať u vás.
Keď chcete schudnúť nemôžete večerať - veľká chyba, v noci budete hodovať.
- Možno aj vy poznáte ľudí, ktorí tvrdia, že schudli desať kíl len tým, že nevečerajú po piatej. Ak ale nemáte pevné nervy a výdrž a nechodíte spať o ôsmej večer, potom radšej podobné nezmysly neskúšajte. Najmä ak o sebe viete, že rýchlo vyhladnete.
- Práve hlad spôsobí, že o siedmej budete nervóznejší, o ôsmej začnete pokukávať po všetkom kalorickom a o pol desiatej skončíte pri lupienkoch a troch krajcoch chleba s taveným syrom.
- Aj pri chudnutí si môžete dopriať sýtu večeru. Mala by však byť ľahšia, aby ju telo rýchlejšie spálilo a vy ste dobre spali, a nemala by byť presýtená tukmi.
- Čo teda večerať? Možností je veľa, napríklad vám dobre spraví zeleninový šalát so syrom, šunkové rolky s paprikou, cuketové alebo baklažánové cestoviny, nízkotučný syr s dvoma krajcami čierneho chleba a vareným vajíčkom, ryba, kuracie prsia s bylinkami. Skúste vynechať kombinácie mäsa a príloh a namiesto zemiakového pyré si k rybe doprajte čerstvú alebo na pare upravenú zeleninu. Organizmus sa s ňou vyrovná ľahšie, než keby ste si dali poriadnu porciu hranolkov.
- Nočné nájazdy na chladničku môžu byť dôsledkom ignorovania večere!
Keď chcete schudnúť nemôžete jesť zavárané ovocie - pozor na presladené kalorické zaváraniny.
- Chuti ovocných džemov, marmelád či lekvárov odolá len málokto. Potom by ste mali vedieť, že popri ovocí je v nich druhou hlavnou ingredienciou cukor, takže ide o značne kalorickú pochúťku.
- Našťastie, na trhu je dosť „light“ alternatív, ktoré nielen chutia, ale zanechajú vašu postavu nedotknutú. Stačí si vedieť vybrať. Zaváraniny z obchodu ponúkajú bohatý výber. Máloktorá žena má čas, chuť a energiu prplať sa s domácim zaváraním, takže poháre s naloženým ovocím v špajzy často pochádzajú z obchodnej siete. V takomto prípade ste odkázaní jedine na čítanie výrobných etikiet, ak chcete mať istotu o pôvode toho, čo si natierate na pečivo.
- Pozor! Ak na obale nenájdete ani zmienku o cukre, neznamená to ešte, že tam žiadny nie je. Výrobca ho môže nahradiť fruktózou, glukózou, hroznovým alebo jablčným cukrom, ktoré majú podobné energetické vlastnosti.
- Pri zaváraninách s umelými sladidlami je cukor nahrádzaný nízkokalorickými náhradami. Hoci takéto stravovanie je menej kalorické, aj tak to netreba preháňať. Nadbytok umelých sladidiel môže spôsobiť tráviace ťažkosti alebo viesť k vlčiemu hladu.
- Dia džemy mávajú na obaloch informáciu, že neobsahujú žiaden cukor. Opäť ale treba čítať pozornejšie, pretože reč je len o pridanom cukre. Netreba zabúdať, že ovocie samo o sebe má prírodného cukru v sebe dosť. Drahšou, ale k tráveniu šetrnejšou náhradou bežných džemov sú ich bio varianty, ktoré zoženiete v špecializovaných predajniach s výživou. Musia mať ochrannú nálepku, ktorá vám zaručí, že pochádzajú z ekologického poľnohospodárstva a z princípu obsahujú minimum prídavných látok.
- Koľko ovocia je v džeme, koľko v marmeláde a koľko v lekvári? V bežnom džeme musí byť minimálne 35 g ovocia na 100 výrobku. Výnimkou sú niektoré špecifické druhy ovocia ako napríklad čierne ríbezle, šípky či granátové jablká, kde je podiel o niečo menší. Marmeláda sa na rozdiel od džemu vyrába výhradne z citrusových plodov, ktorých množstvo nesmie byť nižšie ako 20 g ovocia na 100g. Lekváry, najčastejšie vyrábané z jabĺk, hrušiek či sliviek, majú o poznanie hladšiu konzistenciu a celkom sa zaobídu aj bez cukru. .
Keď chcete schudnúť musíte pravidelne jesť polystyrénové chlebíky - nezmysel.
- Polystyrén je polystyrénom nielen pre príbuzný tvar, ale tiež preto, že je takmer bez chuti. O tom sú aspoň presvedčení odporcovia tohto pečiva, ktorí ho považujú za čisto účelový prostriedok na chudnutie. Vďaka neustále sa rozširujúcej škále príchutí majú od chuti skutočného polystyrénu určite ďaleko. Niektoré druhy predstavujú zdravú alternatívu raňajok či olovrantu. Avšak ak chcete chudnúť, s polystyrénovými chlebíkom opatrne.
- Výhodou polystyrénových chlebíkov je, že sú nesmierne šetrné k tráveniu. Pravdaže, len pokiaľ je reč o suchých druhoch bez tučných jogurtových či čokoládových poliev. K najobľúbenejším prísadám chlebíkov patrí ryža, kukurica, zemiaky, pohánka, sója. Chlebíky sú často slané, preto sa k nim výborne hodí syrová či zeleninová obloha. Dobre však chutia aj na sladko. S jogurtom či ovocím zvýšia telu denný príjem vlákniny, minerálov a stopových prvkov. Naproti klasickému chlebu majú väčší objem pri menšej hmotnosti, čo uvítajú najmä ľudia, ktorí potrebujú často jesť. Pretože takéto pečivo neobsahuje lepok, môžu si ho dovoliť jesť aj celiatici, pre ktorých je obyčajný chlieb v strave tabu.
- Mínusy polystyrénových chlebíkov. Chlebíky sú ľahké na trávenie, ale to neznamená, že by ste mali na posedenie zlikvidovať celé jedno balenie! Kukurica, aj ryža majú pomerne vysoký glykemický index, takže keď ich zjete schuti, môže dôjsť k výkyvom hladiny krvného cukru a neskôr k vlčiemu hladu. Ani počet kalórií nie je nezanedbateľný. Stogramové balenie obsahuje približne 1300 až 1600 kilojoulov. Číslo sa mení v závislosti od prísad a spôsobu spracovania. Keď máte chuť na zdravú maškrtu, ale čisté chlebíky nezjete, ochuťte si ich radšej doma, napríklad nízkokalorickým džemom. Priemyselne dochutené druhy obsahujú zbytočné prídavné sacharidy, takže je to sladkosť ako každá iná. Výnimkou sú organické chlebíky s ovocnou polevou bez prídavku cukru a konzervačných látok. Nevýhodou je však ich vyššia cena.
Čo robiť, ako postupovať po schudnutí.
- Keď chudnete, myslíte na vytýčený cieľ. Keď ho dosiahnete, nasleduje otázka: Čo ďalej, ako si udržať zníženú váhu?
- Pripravte sa, že až po schudnutí príde to ťažké. Aby ste kilečká nenabrali naspäť, určite sa nezbavujte zdravých stravovacích návykov, ktoré ste počas správneho chudnutia nadobudli.
- Kalorický príjem zvyšujte pomaly, deň po dni, podobne ako skladbu jedál. Ani váhu neodkladajte. Neurotické každodenné váženie vás nikam neposunie, ale aspoň raz do týždňa je dobré mať prehľad o tom, či sa vaše snaženie uberá tým správnym smerom.
- Riziko po diéte predstavujú predovšetkým záťažové situácie. Nezabúdajte, že telo je sčasti oslabené nízkym príjmom kalórií. Skôr vás to bude zvádzať obaliť si nervy cukrom alebo tukom. Preto skúste namiesto rozmaznania jazyka rozmaznať celé telo – nie však sladkosťou. A samozrejme nezabúdajte na pravidelný pohyb.
Samozrejme, dôležité je správne sa stravovať! K tomu Vám ponúkame niekoľko receptov.(kliknite)
Keď chcete schudnúť natrvalo a bez hladu, detoxikovať a zlepšiť stav svojho organizmu a metabolizmus,zapojte sa do našich programov
Keď chcete schudnúť vyplňte tento FORMULÁR NA CHUDNUTIE(kliknite), alebo si dajte vyhotoviť ANALÝZU VAŠEJ POSTAVY (kliknite)
PRIHLASUJEM SA NA ZASIELANIE NOVINIEK O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)
Ďalšie informácie o tom ako postupovať pri chudnutí a stravovaní sa dozviete na stránkach www.schudnut-ako.webnode.sk a www.chudnutie.biznisweb.sk
Chcem si prečítať ďalšie rady - novinky o chudnutí a stravovaní (kliknite)
———
Späť