DIÉTA LIEKY a TABLETKY na CHUDNUTIE.
12.05.2013 03:21Tabletky na chudnutie sú už dlhé roky častým prostriedkom na chudnutie. Ich obľúbenosť spočíva v jednoduchosti použitia. Tabletky a vo všeobecnosti lieky na chudnutie neraz pomôžu schudnúť v priemere tri až šesť kíl za pomerne krátku dobu. Ich účinok sa pri chudnutí postupne zoslabuje, až sa zastaví a zhodené kilá sa rýchlo vracajú. Ďalším problémom je, že zdravotný stav sa po takomto chudnutí môže zhoršiť a dochádza aj k zhoršeniu metabolických procesov.
Tabletky na chudnutie - síce istý účinok majú, ale je značne zveličený. Ak vám sľubujú „naše tabletky na chudnutie odstránia vaše chute na sladké“, zákazník verí, že po užití prípravku nebude mať chuť na sladkosti. Nie je to celkom tak. Budete mať na ne chuť. Možno o niečo menšiu, ale skoro rovnakú. Keby sa na trhu objavili tabletky, ktoré by naozaj spôsobili bezproblémové chudnutie, nastal by okolo toho tak masívny rozruch, že by ste sa o tom dozvedeli v priebehu pár týždňov.
Užívanie tabletiek je najúčinnejšie v začiatkoch znižovania nadváhy. Keď sa ich účinok zoslabí, môžete sa dopovať aj vyššími dávkami, telo však už nebude ďalej chudnúť, iba udržiavať vašu novo nadobudnutú hmotnosť.
Ako fungujú lieky a tabletky na chudnutie.
- potláčajú pocit hladu
- zvyšujú krvný tlak
- zabraňujú tuku v potrave, aby sa vstrebával do tela
- spôsobujú hnačky
- po vysadení opäť priberáte, ak nezmeníte životný štýl
Vynechávajte zo stravy mastné jedlá, zjedzte denne veľa zeleniny a ovocia, pravidelne sa stravujte – nevynechávajte jedlá, dodávajte organizmu všetky potrebné živiny a uvidíte, ako sa začne meniť vaša postava. Neriešte hneď vašu obezitu radikálnym rozhodnutím ako je liposukcia alebo užívanie radikálnych liekov na chudnutie. Schudnúť môžete aj inak, šetrnejšie a dokonca rýchlo.
Prečo po užívaní tabletiek na chudnutie dochádza k jojo efektu.
Fenomén jojo efektu je známy všetkým, ktorí prevažnú časť svojho života skúšali rôzne diéty alebo krátkodobé hladovky za účelom rýchlo zhodiť pár kíl. Skúsenosť s takýmto chudnutím asi aj vás naučila, že pár dní výrazne obmedzenej stravy ukáže na váhe o pár kíl menej. Opakovaním takýchto postupov vám hrozia nielen estetické dôsledky nesprávnej životosprávy, ale aj tie zdravotné.
Na začiatku diéty sa telo spolu s tukom zbavuje glykogénu a vody, čo má za dôsledok stratu troch až piatich kilogramov telesnej hmotnosti, potom sa ale úbytok zastaví. Po takomto výsledku sa zvykne človek vrátiť k svojim pôvodným stravovacím návykom, či už pre nedostatok trpezlivosti alebo pre fyzickú vyčerpanosť. Takto zničený človek väčšinou potom zvýši prísun energie-kalórií a do tela sa vrátia glykogénové zásoby, do buniek sa späť vracia stratená voda a človek sa dostáva na pôvodnú hmotnosť.
Po období hladovania si telo začne vytvárať zásoby na horšie časy, nakoľko očakáva, že sa mu v budúcnosti opäť nedostane dostatočné množstva výživy. Telo sa takto samo po hladovke nerozhodne prejsť na zdravú a vyváženú stravu, v organizme chudnúceho sa začne ukladať takmer čistý tuk.
V konečnom dôsledku vám váha síce ukazuje rovnakú hmotnosť, ale telesné proporcie nenaznačujú, že sa niečo zlepšilo, skôr naopak. Pokiaľ si nevytvárate svaly a zotrvávate na tej istej hmotnosti. Svalovú hmotu nahrádza takmer dvakrát toľko tuku, ktorý je hmotnostne ľahší. Čo je, samozrejme, neželaný efekt, nakoľko by vám nemalo ísť o to, koľko ukazuje ručička váhy, ale o to, ako budete vaše telo vyzerať.
Chudnutím s tabletkami na chudnutie trpí váš metabolizmus, postupne sa zhoršuje. Zvyšujete si riziko vzniku cukrovky 2. typu, porúch lipidového metabolizmu - nárast krvných tukov, pokles hladiny ochranného HDL cholesterolu, nárast krvného tlaku a celkové riziko srdcovo-cievnych ochorení. Nezabúdajte ani na nebezpečný „skrytý“ tuk, ukladajúci sa okolo vnútorných orgánov.
Pri opakovaných pokusoch o chudnutie si telo vycvičené na jojo efekt dokáže vytvoriť také mechanizmy, ktoré šetria energiu a premieňajú kalórie do tukových zásob omnoho efektívnejšie, preto sa mnohým zdá, že priberajú aj zo vzduchu a o to viac námahy musia vynaložiť, aby sa tukových zásob zbavili.
Skôr ako si privodíte čoraz ťažšie podmienky na chudnutie, premyslite si, či nebude pre vás výhodnejšie zvýšiť telesnú aktivitu a začať sa stravovať zdravšie, aby vaša strava obsahovala všetko, čo obsahovať má a v primeranom množstve a štruktúre.
Čo by ste mali robiť , ak sa chcete vyhnúť jojo efektu.
- chudnúť pomaly a to tak, že postupne zmeníte svoje stravovanie a celkovo životný štýl na taký, ktorý nevedie ku obezite. Netreba vám žiadne tabletky na chudnutie. Stačí rozum a disciplína. Musíte jesť pravidelne, pestro a toľko, aby sa vám nespomalil metabolizmus. Musíte dať do „poriadku“ svoj organizmus, dať mu to, čo mu dlhodobo chýbalo, teda dostatok bielkovín, vitamínov a iných živín. Organizmus musíte jednoducho zrekonštruovať.
- sa venovať pohybu. Ak nie už počas chudnutia, tak najneskôr po schudnutí. Bez toho si hmotnosť neudržíte. Po schudnutí sa však pohyb musí stať pravidelnou a trvalou súčasťou vášho života. Nie mal by. Musí.
Ako by ste sa mali stravovať pri chudnutí - veľa uhľohydrátov a málo tuku.
Viac ako polovica potrebných kalórií by mala byť vo forme uhľohydrátov (50 - 55%), 10 - 15% by mali tvoriť bielkoviny a zvyšok (25 - 30%) by mal byť tuk. Okrem toho treba dbať na to, aby sa na stôl dostalo dostatočné množstvo vitamínov, minerálnych látok a vlákniny. Nie sú však potrebné zložité výpočty, aby ste sa zdravo stravovali. Ak sa budete riadiť nasledujúcimi radami, urobíte veľa pre svoje zdravie, postavu, kondíciu i vzhľad:
Pri každom jedle treba kombinovať dve z týchto potravinových skupín:
- zemiaky, nelúpanú ryžu, celozrnné cestoviny, strukoviny alebo celozrnný chlieb,
- čerstvú zeleninu a ovocie,
- polotučné mlieko a mliečne výrobky, chudé mäso, chudé ryby,
- orechy, klíčky a semená,
- šaláty, surovú stravu.
Samozrejme platí jesť menej masti v podobe nátierky alebo tuku z mäsa, dávať prednosť rastlinným olejom. A veľa piť, pokiaľ možno nekalorické nápoje, ako sú minerálne vody. Dospelý človek by mal denne vypiť 3 až 4 dcl tekutín na 10 kg svojej váhy.
Základné rady pre stravovanie pri chudnutí.
- Nejedzte jedlá bez chuti.
- Ak pripravujete zeleninu, uvarte ju na pare alebo ju miesto obvyklého varenia krátko poduste.
- Konzumujte zeleninové šaláty.
- Jedzte pomaly a všetko vychutnávajte. Ak jete rýchlo, zjete zvyčajne viac, než potrebujete. Každé sústo riadne požujte, pokiaľ sa úplne nerozomelie. Nepokúšajte sa schudnúť viac ako jeden, dva kilogramy telesnej hmotnosti za týždeň.
- Vyhýbajte sa potravinám s obsahom tuku a cukru ako sú koláče, sušienky, pečivo, atď.
- Nejedzte jedlá bez chuti. Tí, ktorí sa snažia schudnúť, často konzumujú malé porcie nemastných a neslaných jedál. Niet divu, že mnoho z týchto ľudí nevydrží do konca!
- Použite bylinky a korenie na dochutenie, slanému sa skúste vyhnúť, potraviny majú v prirodzenom stave dostatok sodíka, ktorý nám stačí. Zbytočný ďalší prebytok je nebezpečný pre naše cievy, váhu a celkové zdravie!
- Skontrolujte potraviny, ktoré máte doma v zásobe a všetky nesprávne vyhoďte. Pri nákupe použite miesto Vášho starého nákupného zoznamu nášho sprievodcu a doporučenia.
- Jesť viac čerstvej zeleniny a ovocia. Pozor na znehodnotenie dlhým tepelným spracovaním, kedy dochádza ku zničeniu prirodzeného obsahu enzýmov podporujúcich v organizme tvorbu enzýmov dôležitých pre trávenie potravy, a tiež ku strate vitamínov!
- Zeleninu môžete jesť v priebehu nášho programu pre reguláciu Vašej váhy bez obmedzenia - čím viac jej zjete, tým viac úžitku získate.
- Vyberte si správne tuky. Vedeli ste, že pri nízkotučnej strave je organizmus náchylnejší k tvorbe žlčových kameňov?
- Zadržiavanie vody, suchá pokožka, zápcha a únava, to všetko sú prejavy dehydratácie. Pite priebežne celý deň dostatok nesladených tekutín.
- Zvoľte si pomaly uvoľňované karbohydráty (zložité s nízkym glykemickým indexom), ktoré Vás zaplnia a uspokoja Vaše chuťové bunky. Pomaly sa uvoľňujúca energia pomáha obmedziť pocity hladu a môže vám tiež pomôcť zbaviť sa túžby jesť pomedzi hlavnými jedlami.
- Potraviny s vysokým glykemickým indexom:
Napr. cukor, kukurica, zemiaky, biele pečivo, dyňa, ....
Potraviny s nízkym glykemickým indexom:
Napr. jablká, kapusta, jahody, ryža, čerešne, šošovica, grapefruit, sója, ....
Faktory ovplyvňujúce glykemický index:
- spracovaním – čím sa dlhšie potravina varí, tým vyšší je jej glykemický index
- postupným dozrievaním ovocie zvyšuje hodnotu glykemického indexu
- rozmanitosť ovocia a zeleniny
- kombinácia potravín s nízkym a vysokým glykemickým indexom
- rýchlosť s akou je každá potravina trávená behom dna - rýchlosť trávenia je u každého individuálna - Najlepším výberom sú potraviny s pomaly uvoľňovanými karbohydrátmi: Ovosné otruby, ovosné vločky, pohanka, jačmeň, celozrnný žitný alebo špaldový chlieb kvasený, ryža Basmati a neolúpaná ryža, celozrnné cestoviny, šošovica, strukoviny, fazuľa, ovocie, nízkotučný jogurt, džúsy (riedené 50/50 s vodou): grapefruitový, jablčný, pomarančový, ananásový.
- Najhorším výberom sú potraviny/nápoje rýchlo uvoľňujúce karbohydráty: Všetky konzervy, biely chlieb, bagety, rožky, sušienky, koláče, pečivo. Pamätajte, že pšeničný lepok je záťažou pre naše črevá a celý organizmus. Sucháre, keksy, komerčné ranné obiloviny a cereálie, perlivé nápoje, ovocné nápoje, hranolky, smažené alebo pečené zemiaky, zemiaková kaša, predvarená ryža, vafle, praclíky, zemiakové lupienky.
- Priemerný človek potrebuje jeden gram proteínu na každý kilogram telesnej váhy. Raz za týždeň vyskúšajte zmes fazule, hrášku, šošovice a ryže miesto mäsa.
- Vyberajte potraviny, ktoré Vás uspokoja, ale zároveň nie sú pre Vás škodlivé.
- Používajte tvaroh alebo čerstvý nízkotučný syr, tofu namiesto tučného syru a masla.
- Smotanu/kyslú smotanu nahraďte nízkotučným bio jogurtom.
- Vyhýbajte sa párkom, karbonátkam a balenému plátkovému mäsu.
- Namiesto masla vyskúšajte pre ochutenie zeleniny citrónovú šťavu a olivový olej.
- Na smaženie používajte vhodnú panvicu, napr. panvicu wok.
- Vyhýbajte sa margarínu a hydrogenovaným rastlinným tukom (je to napísané na etikete potraviny). Aj zdravé rastlinné oleje a tuky sa počas tepelnej úpravy (tzv. hydrogenizácii) menia do podoby margarínov a kuchynských olejov na nezdravé a škodlivé. Takéto tuky vznikajú pri fritovaní, vyprážaní a nachádzajú sa v jedle reštaurácií s rýchlym občerstvením, v zemiakových hranolkoch, čipsoch, v rozličných chrumkavých pochúťkach, a hotových jedlách..
- Správny výber : Čerstvé jablko, hruška, citrusové ovocie (grapefruit, pomaranč, mandarínka, citrón) čerstvá broskyňa alebo marhuľa, nesladený, nízkotučný popcorn s nízkym obsahom soli, cestovinový šalát ochutený citrónovou šťavou, korením a šalátovou zeleninou, ovocný tanier, šošovicová polievka, paradajková polievka, celozrnné ovosné sušienky, atď.
Samozrejme, dôležité je správne sa stravovať! K tomu Vám ponúkame niekoľko receptov.(kliknite)
Keď chcete schudnúť natrvalo a bez hladu, detoxikovať a zlepšiť stav svojho organizmu a metabolizmus,zapojte sa do našich programov
Keď chcete schudnúť vyplňte tento FORMULÁR NA CHUDNUTIE(kliknite), alebo si dajte vyhotoviť ANALÝZU VAŠEJ POSTAVY (kliknite)
PRIHLASUJEM SA NA ZASIELANIE NOVINIEK O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)
Ďalšie informácie o tom ako postupovať pri chudnutí a stravovaní sa dozviete na stránkach www.schudnut-ako.webnode.sk a www.chudnutie.biznisweb.sk
Chcem si prečítať ďalšie rady - novinky o chudnutí a stravovaní (kliknite)
———
Späť