Ako sa stravovať pri DNE, aká DIÉTA je vhodná? Rady na stravovanie a zdravú diétu
10.10.2010 04:27Dna je nepríjemné ochorenie, ktoré vzniká poruchou látkovej výmeny kyseliny močovej. Kryštáliky tejto kyseliny sa ukladajú v kĺboch a obličkách a spôsobujú akútnu bolesť. Základom liečby pri dne je diéta. Čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť pri dne. Kyselina močová je vedľajší produkt rozkladu niektorých potravín, takže dna úzko súvisí so stravovaním a prejedaním. Na jej vzniku sa však môžu podieľať aj ďalšie faktory - niektoré lieky, stres, operácie alebo poranenie kĺbu, infekcia, časté röntgenovania určitého kĺbu pri inej chorobe.
Vyhnite sa potravinám s vysokým obsahom purínov, pretože z nich sa tvorí kyselina močová. Patria medzi ne hlavne mäso, údeniny, vnútornosti, mäsové vývary, strukoviny, kakao, čokoláda, špenát, chren, cesnak i pivo. Najviac sa vyhýbame potravinám s vysokým obsahom nukleoproteínov - vnútornosti, sardinky, sardely, mäsové extrakty, mäsové polievky a omáčky. Obmedzujte potraviny so zvýšeným obsahom nukleoproteínov - červená mäso, strukoviny, morské ryby, úhor, homár, sladkovodné ryby. Nekonzumujte alkohol, vrátane piva, červeného vína a tiež soľ. Uvedená jedlá môžu zvýšiť hladinu kyseliny močovej a tak prispieť k akútnemu záchvatu dny. A tiež musíme pripomenúť niektoré lieky ako diuretiká, ktoré sú často používané na kontrolu vysokého tlaku krvi alebo lieky k znižovaniu opuchov -tiež môžu spôsobiť akútny záchvat dny. A ďalej stres, infekcie, trauma a iné.
Naopak odporúčame pitie veľkého množstva vody. Alkalické minerálky majú prednosť, pretože napomáhajú alkalizácii moču, a tým k udržaniu inak zle rozpustnej kyseliny močovej v roztoku, takže sa predíde tvorbe močových konkrementov (kameňov). Nezabúdajte na pravidelnú pohybovú aktivitu.
Konzumovať môžete Hnedá ryža, kukurica, varené kapusta alebo kel, zeler, mrkva, pečené sladké zemiaky, cibuľa, datle, čerstvá dužina z kokosu, avokáda, med, hrozienka, kyslomliečne výrobky, (jogurt, tvarohový farmársky syr, kyslá smotana), čerstvé gaštany / mandle (nie varené), banány, hrušky, jahody, čerešne, pomaranče, kivi, grepy, sójová omáčka, (pridaná k ochuteniu ryže) čerstvé nesladené ovocné džúsy (chladené alebo mrazené - nie z brusníc) a pečené zemiaky (nie biele zemiaky ).
Na pečené zemiaky je vhodné používať kyslú smotanu. Zaraďujte niektoré z týchto jedál do svojho každodenného jedálnička. Keď máte záchvat dny potom by ste mali pravidelne využívať vyššie uvedené potraviny. Hnedá ryža, čerstvé mandle a kukurica poskytujú všetky bielkoviny a aminokyseliny, ktoré sú tiež v mäse, ale bez purínov.
- ovocné šťavy, ovocné čaje, minerálky s nízkym obsahom minerálov
- rastlinné tuky a oleje
- mlieko a mliečne výrobky (nízkotučné syry, jogurty, tvaroh)
- zelenina a ovocie (vhodné sú najmä čerešne, jahody, čučoriedky a iné „bobule“, ananás, banány, mandarínky, pomaranče, listová zelenina, paradajky)
- biele i tmavé pečivo
- zemiaky, cestoviny, cereálie, múčne jedlá
- korenie: petržlenová vňať, kôpor, pažítka, rasca, majoránka
- Vypitie dvoch až troch litrov tekutín by malo byť samozrejmosťou. Príjem tekutín totiž podporuje vylučovanie kyseliny močovej.
- Konzumovať by ste nemali
- Alkoholické nápoje sú nevhodné, najmä destiláty.
- Pokrmy a potraviny nevhodné, s vysokým obsahom purínov (prípadne oxalátov) sú - vnútornosti: týmus, pečeň, obličky, mozoček, pľúca, slezina, kostná dreň, krv, pečeňové paštéty, jaternice, jaternicové polievky, mäsové koncentráty, zverina a výrobky z nej, Koreniace zmesi a koncentráty: Maggi, sójová omáčka, mäsové kocky,
- Mäso a mäsové výrobky: nakladané mäso, údeniny, mäso mladých zvierat (teľacie, jahňacie, kuracie)
- Ryby a rybie výrobky: sardelová pasta, očká, olejovky, šproty, rybie konzervy, nakladané ryby,
- Ostatné: obilniny a celozrnné výrobky, strukoviny, droždie, čokoláda, kakaový prášok špenát, rebarbora, červená repa, figy.
- V bežnej strave je potrebné vyberať tie potraviny, ktorých obsah purínov je nízky.
- silné kakao, silný čaj
- živočíšne tuky, živočíšne bielkoviny
- morské ryby, rybie konzervy, mušle
- mäso, údeniny, vnútornosti, mäsové vývary, divina
- plesňové a tučné syry, údené syry
- špenát, kapusta, chren, cesnak
- hrach, šošovica
- čokoláda, marcipán
- ostré korenie, horčica, sójová omáčka
- alkohol (viacstupňové pivá, ťažké vína, destiláty)
Dna a potraviny vhodné len v obmedzenom množstve:
- káva, slabý čierny čaj, minerálky s vyšším obsahom minerálov
- maslo, vajíčka
- chudé hovädzie mäso, hydina, varená šunka, tofu
- sladkovodné ryby, tuniak, losos
- karfiol, huby, fazuľa, ryža
- slabé pivo, ľahké víno
Dna bola v minulosti panskou chorobou, lebo ju mávala šľachta, ktorá sa prejedala mäsom a nalievala alkoholom. Aj štíhli ľudia môžu mať dnu, no obézni na ňu trpia oveľa častejšie. Znížením hmotnosti a znížením príjmu alkoholu dosiahnete nielen zníženie hladiny kyseliny močovej v krvi ale aj zníženie cholesterolu. Nikdy sa však nepokúšajte schudnúť rýchlymi diétami alebo tak, že budete hladovať. Vtedy sa zvyšuje hladina kyseliny močovej v krvi a aj bolesti kĺbov sa objavujú častejšie.
Základom diéty je teda striedmosť v jedle i pití!
Keď chcete schudnúť vyplňte tento FORMULÁR NA CHUDNUTIE (kliknite), alebo si dajte vyhotoviť ANALÝZU VAŠEJ POSTAVY (kliknite)
PRIHLASUJEM SA NA ZASIELANIE NOVINIEK O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)
Ďalšie informácie o tom ako postupovať pri chudnutí a stravovaní sa dozviete na stránkach www.schudnut-ako.meu.zoznam.sk a www.chudnutie.biznisweb.sk
Chcem si prečítať ďalšie rady - novinky o chudnutí a stravovaní (kliknite)
———
Späť