DIÉTA ALKALICKÁ ZÁSADITÁ DIÉTA
Príčinou Vašej nadváhy nie je len tuk. Súčasťou problému s nadváhou je hlavne zloženie Vašej stravy. Na nadváhu vplýva aj pomer konzumácie kyslých a zásaditých potravín.
Telo človeka udržiava tuk ako ochranu pred nadbytkom kyselín. Nadbytočné kyseliny začnú rozkladať tkanivá a orgány v tele človeka tak, ako kyslá omáčka zjemňuje mäso. Telo človeka preto bez ohľadu na následky, začne využívať tuk zo stravy i tela na svoju ochranu. Z krátkodobého hľadiska je to dobre, keďže vaše telo sa chráni pred bezprostredným poškodením kyselinami. Zlé na tom je, že zásoby tuku/kyselín spôsobujú najrozmanitejšie zdravotné ťažkosti. Prekyslenie organizmu uvádza do pohybu cyklus nerovnováhy. Dôsledkom je nielen obezita, ale aj choroby, ochorenia i zdravotné problémy. Veľké množstvo kyselín oberá telo o kyslík, bez ktorého sa spomaľuje metabolizmus. Trávenie prebieha pomalšie, čo vyvoláva priberanie, a čo je horšie, spôsobuje hnitie potravy! Nadmerná konzumácia mäsa, hlavne bravčového a hovädzieho vám pomáha dostať organizmus do takéhoto nevhodného stavu. Dôvodom je vysoký obsah živočíšnych bielkovín a tukov s nasýtenými mastnými kyselinami, cholesterolom, a je príčinou mnohých ochorení ( napr. reumatizmus, artérioskleróza, rakovina, žlčové kamene, obezita.). Ak už konzumujeme mäso, vyberajme si ryby (obsahujú aj omega3mastné kyseliny - znižujú cholesterol), chudé hydinové, hlavne kuracie mäso - hlavne prsia, alebo môžeme mäso nahradiť obilninami, strukovinami, sójovým mäsom. Najvýznamnejšia je v tomto smere práve sója. Je to kvalitná bielkovina, akoby mäso v strukoch a to za dosť nízku cenu.
Obmedziť konzumáciu bravčového a mastného mäsa nie je potrebné len kvôli tukom, obezite a cholesterolu. Naša krv, podobne ako mlieko, je z 20% kyslá, ale až 80% alkalická, čiže zásaditá. Keď konzumujeme prevažne potraviny zvyšujúce kyslosť vnútorného prostredia, organizmus sa bráni zvýšeným vylučovaním vápnika z kostí i zubov. Trvalé prekyslenie organizmu vedie ku vzniku chorôb. Preťažené sú najmä orgány vylučovacie, predovšetkým obličky.
Najväčší podiel na odpadových látkach v tele má kyselina močová, ktorá sa usadzuje v kĺboch a kostiach(vzniká nepríjemná choroba "dna"). Cholesterol je takisto chemická zlúčenina kyselín. Z toho vyplýva , že ak si chceme zachovať vnútorné prostredie organizmu v rovnováhe, príjem kyslých a zásaditých potravín by mal byť v pomere 1:4.
Na štyri diely zásaditej potravy si môžme dovoliť skonzumovať jeden diel kyslej. Nuž a medzi kyslo reagujúce potraviny patrí predovšetkým mäso. Ďalej sú to všetky živočíšne tuky, rafinované oleje a cukor, biely chlieb i pečivo, cestoviny z bielej múky, čokoláda (tieto majú tiež vysoký GI) a soľ a niektoré druhy ovocia (tie však majú mnohé iné nenahraditeľné funkcie pri prísune enzýmov, vitamínov a nerastných látok!).
Neutrálny je banán, melón, sladké jablká, paradajky.
Zásadito reagujú jedlé gaštany, pšeničné otruby a klíčky, zemiaky, cesnak, cibuľa, zelenina, sója.
Alkalickou (zásaditou) výživou a životným štýlom sa dá predísť a zbaviť sa väčšiny známych chorôb vrátané rakoviny, sklerózy multiplex, reumy, žalúdočných vredov, astmy, alergií, migrény, menštruačných bolesti, impotencie, straty vlasov, akné, chrípky, nádchy ...
Alkalický životný štýl - niekoľko najdôležitejších zásad:
1 - Piť pohár alkalickej filtrovanej vody každú hodinu.
2 - Jest surovú zeleninu s každým jedlom.
3 - Vylúčiť z jedálnička všetky zvieracie proteíny okrem rýb (mäso, mlieko, syry, vajíčka...).
4 - Najväčšie jedlo dňa je obed a nie večera.
5 - Večer jest čo najmenej a len zeleninu.
6 - Vyhýbať sa sladeným nápojom, bublinkovým nápojom, umelým sladidlám, káve a alkoholu.
7 - Vyhýbať sa chemikáliám v potravinách.
8 - Cvičiť, pohybovať sa, športovať, dýchať.
9 – Pozitívny prístup k životu.
Stolica - signál o našom zdraví.
Je nutné mať stolicu každý deň. Mať pravidelnú stolicu je dôležité pre detoxikáciu nášho organizmu.
Ideálna stolica: bledo-hnedá, konzistencia zubnej pasty, 10 - 15 cm dlhá, pomaly padá na dno, malo plynov, slabý zápach.
Nesprávna stolica: tmavo-hnedá, tvrda ako kameň, rozsekaná na kúsky, nie každý deň - znamená že človek je dehydrovaný a nekonzumuje dosť vlákniny (zelenina). Tekutá stolica a zápach znamená, že je telo toxické a prekyslené.
Správne kombinácie jedál
Proteíny sa neznášajú so škrobmi! Proteíny (ryby) jeme len so zeleninou.
Škroby (nekvasený nepšeničný chlieb, nepšeničné cestoviny) jeme len so zeleninou. Dôvod:
Žalúdok používa iné enzýmy na škroby a iné na proteíny. Ak jeme proteíny so škrobmi, žalúdok uvoľní oba enzýmy naraz a tie sa navzájom neutralizujú. Strava zostane veľmi dlho v žalúdku nestrávená a toxíny z kvasenia otrávia cely organizmus.
OVOCIE sa neznáša so žiadnym iným jedlom! Ovocie treba jest na prázdny žalúdok (strávi sa za 30 min). Ak sa ovocie stretne s čímkoľvek v žalúdku, začne kvasiť a kvasne produkty otrávia organizmus.
PRESTAVKA MEDZI JEDLAMI: Žalúdok potrebuje 2 - 3 hodiny na spracovanie jedla bez vyrušovania. Ak zjeme niečo medzi jedlami, tráviaci proces sa preruší a vytvorí sa prebytočné množstvo kyselín v žalúdku.
Neprejedajte sa! Žalúdok potrebuje 1/3 svojho objemu na miešanie a spracovanie jedla. Ak sa prejeme, žalúdok je vystresovaný z napätia a nedostatku priestoru. Spracovanie jedla sa rapídne spomalí a jedlo sa prílišným kvasením stane toxickým.
Alkalické a kyslé jedla a nápoje - prehľad (KLIKNITE)
Samozrejme, dôležité je správne sa stravovať! K tomu Vám ponúkame niekoľko receptov.(kliknite)
Keď chcete schudnúť natrvalo a bez hladu, detoxikovať a zlepšiť stav svojho organizmu a metabolizmus,
zapojte sa do našich programov
Keď chcete schudnúť vyplňte tento FORMULÁR NA CHUDNUTIE (kliknite), alebo si dajte vyhotoviť ANALÝZU VAŠEJ POSTAVY (kliknite)
PRIHLASUJEM SA NA ZASIELANIE NOVINIEK O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)
Ďalšie informácie o tom ako postupovať pri chudnutí a stravovaní sa dozviete na stránkach www.schudnut-ako.meu.zoznam.sk a www.chudnutie.biznisweb.sk
Chcem si prečítať ďalšie rady - novinky o chudnutí a stravovaní (kliknite)